Türk müziği keman ekolleri ışığında viyolonsel ile Türk müziği icrâsı
In the light of Turkish music violin schools Turkish music performance with the violoncello
- Tez No: 789838
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada, Türk müziği viyolonsel icrâsında özgün tavır geliştirme hususunda karşılaşılan eğitim-öğretim materyal eksikliğine katkı sunmak için, Türk müziği keman ekollerinin tavırlarının tahlilleri doğrultusunda ulaşılacak veriler ışığında viyolonsel alanında kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Araştırmada Türk müziğinde keman ekollerinin, icrâlarındaki yorum ve ifâde unsurları, ekollerin ulaşılabilen icrâ kayıtları dinlenerek notaya alınmış ve somutlaştırılmıştır. İcrâ tahlillerinin sonuçları ışığında Türk müziği viyolonsel icrâsında kullanılmak üzere teknik ve pozisyonlarla bir üslûb ve tavır fikri oluşturabilecek öneri eşlikler yazılmıştır. Araştırmada, viyolonselin eşlik ve solo çalgı olarak kullanılmasında ve gelenekli bir üslûbla icrâ edilmesinde keman ekollerinden Nubar Tekyay, Sâdi Işılay, Haydar Tatlıyay ve Cevdet Çağla 'nın icrâ tavrını ortaya koyan teknikler ve yorumlar kaynak alınmıştır. Kaynak alınan yorumlar ve teknikler ışığında, Türk müziği viyolonsel icrâsında yazılan eşliklerin ve yorum unsurlarının kullanımıyla, özgün bir viyolonsel icrâ tavrı oluşturma yolunda kazanımlar sağlandığı, alt yapı dolgunluğunu sağlamak amacıyla da yapılan farklı teknik ve eşlik önerileri kullanım fikirlerinin zenginleştirildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to contribute to the lack of educational materials for developing an original style in Turkish music cello performance by creating a source in cello based on the analysis of Turkish music violin schools' attitudes. The interpretation and expression elements of violin schools in Turkish music were noted and concretized by listening to accessible performance records of these schools. Based on the results of the performance analyses, accompaniments that would create an idea of attitude and style with techniques and positions to be used in Turkish music cello performance were written. Techniques and interpretations that reveal the performance style of Nubar Tekyay, Sâdi Işılay, Haydar Tatlıyay, and Cevdet Çağla from the violin schools were used as a reference in the use of cello as an accompanying and solo instrument and in its performance with a traditional style. Based on the interpretations and techniques used, it has been concluded that gains have been made in creating an original cello performance style through the use of written accompaniments and interpretation elements in the Turkish music cello performance, and different technical and accompaniment suggestions have been enriched to ensure a rich infrastructure.