The Internationalization of the human rights issue in Europe: Turkey and EU relations
Avrupa'da insan hakları sorununun uluslararasılaştırılması: Türkiye-AB ilişkileri
- Tez No: 64924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşı sonrasında, özellikle Batı Avrupa'da, insan hak ve özgürlüklerinin korunmasının ülkelerin iç işlerinden çok uluslararası hukuk ve politikanın bir konusu olduğunu savunan yeni bir anlayış ortaya çıktı. Bu anlayış uyarınca hukuksal bağlayıcılığı olan ve olmayan birçok uluslararası anlaşma imzalandı ve tarafların bu anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmelerini denetlemek için bazı uluslararası ve uluslarüstü kuruluşlara haklar ve yetkiler tanındı. Avrupa Birliği gibi kimi batılı örgütler de insan hak ve özgürlüklerinin gözetilmesini üyelik için bir ön koşul olarak tanımlamaya başladılar. Bu nedenle insan haklan, konunun uluslararasılaştırılması fikrinin tam olarak yerleşmediği, ancak batı ile köklü bir uyum ve işbirliği sürecinde yeralmak isteyen Türkiye gibi ülkelerle batılı kuruluşlar arasında bir gerilim ve uzlaşmazlık nedenine dönüştü. Bu tezde öncelikle batıda insan haklarının uluslararasılaştırılmasına yönelik anlaşma ve sözleşmeler ve bunların uygulanması amacı ile kurulan örgütler incelenecek; ayrıca Avrupa Birliği 'nin konuya ilişkin politika ve etkinlikleri türlü boyutları ile irdelenecektir. Bununla birlikte Türkiye'nin tam üyelik başvurusunda bulunduğu 1987 yılından günümüze dek Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki gelişmeler, insan haklan ve demokratikleşme bağlamında ele alınacak ve batıdan yöneltilen eleştiri ve uyanların Türkiye'nin demokratikleşme ve insan hakları sorunlarının çözümü sürecinde önemli bir dış etken olarak taşıdığı anlam üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After the Second World War, particularly in Western Europe, a new understanding has emerged which has considered the human rights issue as the subject of international law and politics rather than international affairs of the countries. Based on this understanding many legally binding and non-binding international conventions were put into force and various international and supranational organizations were authorized to observe whether the parties fulfilled their responsibilities and duties. Meanwhile, some European institutions such as the European Union started to define the protection of human rights as a perquisite of full membership. For this reason, the human rights issue turned into a source of tension and conflict between the European institutions and the countries like Turkey where the idea of internationalization of human rights was not fully accepted deep integration and cooperation with the West was desired. In this thesis, first the international conventions and treaties for the sake of the internationalization of human rights and the organizations established for the observance of the implementation of those will be described; additionally the human rights policy and efforts of the European Union will be elaborated on with various dimensions. Together with this, the developments in Turkish-EU relations from 1987 onwards (when Turkey has applied for the full membership) will be investigated in terms of human rights and democratization and the criticisms and warnings coming from the West towards the human rights records of Turkey, will be examined from the point of the significance in the process of solving democratization and human rights problems of Turkey.