Lezbiyen feministlerin feminist düşünce, medya ve toplulukları: İstanbul, Ankara, İzmir
Feminist thought, media and communities of lesbian feminists: İstanbul, Ankara, İzmir
- Tez No: 649245
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Dünyada her kültür ve baskı biçimleri farklı olmasından dolayı her ülkenin feminist düşüncesi ve pratikleri farklıdır. Aynı şekilde lezbiyen feminizm de her ülkeye göre hikâyesi ve düşüncesi, pratikteki işleyişi farklıdır. Bu tez çalışmasında lezbiyen feministlerin feminist düşünce, medya, toplulukları, edebiyatı, internet temsiliyeti ve büyük kentlerdeki durumu incelenmiştir. Türkiye'deki lezbiyen feministler daha önce araştırılmamış bir alan olduğundan, bu çalışma hem keşif hem de bir giriş yazısı niteliği taşımaktadır. Bu noktada Türkiye'deki ve lezbiyen feminizmin çıkış yeri olarak bilinen ABD'deki lezbiyen feministlerin düşünceleri karşılaştırılmıştır. Saha çalışması olarak İstanbul, Ankara ve İzmir olarak belirlenmiştir. Bu şehirlerde yaşayan lezbiyen feministlerin feminist düşünce, medya ve toplulukları hakkında görüş ve deneyimleri üzerine verdikleri cevapların yorumlanması ülkelerarası karşılaştırmadaki elde edilen sonuçları takviye edici niteliktedir. Çalışmada yer alan hipotez ise her düşünce ya da hareket kategorileşme yöntemine başvurduğu sürece sürekliliğini koruyamayacağıdır. Sistem tarafından“öteki”olarak kodlanan kesimler de kategorileştirme yöntemine başvurabilmektedir. Bu noktada sistem kategorileştirme yöntemi ile birçok kişiyi“öteki”olarak kodlamaktadır ve dolayısıyla ortaya çıkış sebepleri Althusserci yaklaşım, Marjinal Gruplar yaklaşımı, Queer yaklaşımı, Toplumsal Cinsiyet ve Feminist Yaklaşımları ve yaşadıkları dışlan-ma deneyimleri üzerinden açıklanan lezbiyen feministlerin de aynı yola başvurmaktadırlar. Nasıl ki heteroseksüel feministlerin bir kısmı kendi söylemini yaratırken lezbiyen feministleri dışladıysa; lezbiyen feministlerin de bir kısmı kendi söylemini yaratırken trans lezbiyen“öteki”yi dışlamaktadır. Bu noktada alan çalışmasında yer alan kişilerin bir kısmı lezbiyen olmayan feministler gibi“lezbiyen feminist olmayan”kişilerden oluşan kişilere bu konudaki deneyimleri ve lezbiyen feministler hakkındaki düşünceleri sorulmuştur. Kategori hep bir“öteki”yi yaratmaktadır. Toplumda ötekileştirilen lezbiyen feministler de isteyerek ya da istemeyerek bir başka kişiyi ötekileştirerek kendi düşüncelerinin sürekliliğini korumada sıkıntı yaşamıştır. Çalışma hem lezbiyen feministlerin ötekileştirilerek nasıl doğduğunu; kendi aralarında tartıştıkları konular çerçevesinden de kategorileştirme yöntemine başvurdukları ve söylemlerinin sürekliliğini korumada sıkıntı yaşadıkları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The feminist thought and practice in every country is different because of the differ-ent culture and oppression styles. Likewise, lesbian feminism has a different narra-tive, thought and practice for each country. In this study, feminist thought, media, literature, internet representation and the situation of lesbian feminists in some big cities are examined. This study is an explorative and introductory research and also a groundwork, since lesbian feminists in Turkey have never been an object of investiga-tion. At this point, lesbian feminists' feminist thought, media and organisations are compared with each other both in Turkey and in the USA, where lesbian feminism is supposed to have arisen. The field work has been carried out in Istanbul, Ankara and Izmir, whereby the interpreted statements of mostly lesbian feminists interviewees on their views, experiences, feminist thought, media and organisations supplement the result of cross-country comparison. The hypothesis included in the study is that every thought or action cannot maintain its continuity as long as it uses the categorization method. Those stigmatized as“oth-ers”by the system also apply the same categorization method. At this point, the sys-tem codes with the method of categorization many people as“others”and so lesbian feminists, who emerged according to Althusserian, Marginal Groups, Queer, Gender and Feminist Approaches by experiences of social exclusion, do proceed accordingly. Just as some heterosexual feminists created their own discourse while excluding les-bian feminists; While some of the lesbian feminists create their own discourse, the trans lesbian excludes the“other”. At this point, some of the people involved in the fieldwork consisted for example of non-lesbian feminists and these people have been interviewed about their opinions about lesbian feminists. Categories always create the other(s). Lesbian feminists, who have been othered by the society, have had difficulties in preserving the continuity of their own thoughts by marginalizing another person, willingly or unwillingly. The work is about both how lesbian feminists were born out of marginalization; It was stated that they used the categorization method within the framework of the issues they discussed among themselves and they had difficulties in maintaining the continuity of their discourse.