Leyla Erbil'in romanlarında kadın ve kadın sorunları
Women and women difficulties in Leyla Erbil's novels
  1. Tez No: 229466
  2. Yazar: ELİF BÜKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET HAKAN SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Anahtar Sözcükler : kadın, feminizm, ataerkil düzen, kadın yazar, cinsellik, kadın-erkek ilişkileri, aile.Yapıtlarında ele aldığı konuları, toplumsal duyarlılıkla oluşturan Leylâ Erbil, 1950 yılından itibaren Türk edebiyatında, kadın yazar kimliğiyle yerini alır. Roman ve öykülerinde dönemin sosyal dokusuna ilişkin izlekler, yarattığı kişilerin güncel olaylarla bağları ve konularını işleyiş biçimindeki özgünlük Erbil'e döneminin önde gelen yazarlarından olmasında katkı sağlar.Leylâ Erbil, bir yazar olarak her ne kadar yaşadığı döneme tanıklık edebildiyse de bu tanıklığı tarihle de bütünleştirmeyi ustalıkla başarır. Özellikle toplumsal normlar çerçevesinde oluşan kadınlık bilincinin, içinde bulunduğu çağa göre yorumlamasını yapmakla kalmaz, bu ortak bilincin, gelenekler aracılığıyla, kuşaklar arasındaki aktarımına da değinir.Bu tezde, Leylâ Erbil'in Tuhaf Bir Kadın (1971), Karanlığın Günü (1985), Mektup Aşkları (1988) ve Cüce (2001) adlı romanlarında kadın ve kadın sorunları, toplum ve aile çevresinde irdelenmektedir. Üç Başlı Ejderha (2005) adlı novellası ise araştırmamıza yeterli materyal sağlamadığından incelenmemiştir. Kadın figürlerin yaratılmasında feminist düşüncelerin hangi ölçüde kullanıldığı, kadın psikolojisini inceleyen kuramsal bilgilerden de yararlanılarak açıklanmaya çalışılır.
Özet (Çeviri)
Key Words : woman, feminism, patriarchal regulation, woman author, sexuality, man-woman relationships, family.Leylâ Erbil, who compose her handled issues with a social sentiense, took place as a woman author in the Turkish literature, since 1950. Responses related to the social system of those days, the relationship to the actual events of the characters that she created and the originality of the treatment style in her issues, contributed her to be one of the prominent authors in those period.Leylâ Erbil, skilfully carries out to integrate the history and her evidence, as an author. Not only she makes coments about the consciousness of muliebrity that occured around the social standards according to the time period its in. Especially she deals the transfusion of this mutual consiousness between the generations, by the agency of traditions.In this disquistion, woman and the difficulties of woman had been investigated around the community and the family, in the novels of Leylâ Erbil, named A Strange Woman, ?Tuhaf Bir Kadın (1971)?, The Day of The Darkness, ?Karanlığın Günü (1985)?, Love in Letters, ?Mektup Aşkları (1988)? and The Pigmy, ?Cüce (2001)?. The novel named Three Headed Dragon, ?Üç Başlı Ejderha (2005)? had not been investigated because of the lack of the material needed. The extent of the feminist opinions been used to create the woman figures, had been tried to explain by benefiting from the theoretical knowledges which were investigating the woman psychology.