The role of EU institutions in common trade policy: An assessment on EU-Canada comprehensive economic and trade agreement
Ortak ticaret politikasında AB kurumlarının rolü: AB-Kanada kapsamlı ekonomi ve ticaret anlaşması üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 649264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER ARISOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışması, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun ortak ticaret politikasındaki rollerini incelemektedir. Çalışma, asil-vekil yaklaşımını politik ekonomi ile birleştirerek iki temel soruyu cevaplamayı amaçlamaktadır: Avrupa Birliği (AB) ile üçüncü bir ülke arasındaki yeni nesil bir ticaret anlaşmasının müzakere, imza ve onaylanma sürecinde, Komisyonun özerkliği diğer iki AB kurumunun herhangi birisi tarafından kısıtlanmakta mıdır? Üç kurumun ticaret politikasına ilişkin öncelikleri birbirinden farklılaşmakta mıdır? Bu bağlamda, kurumların pozisyonlarını ve bir politika çıktısı üzerindeki etkilerini analiz edebilmek amacıyla, AB-Kanada Kapsamlı Ekonomi ve Ticaret Anlaşması (CETA) incelenmektedir. Çalışma, ilk olarak, AB ticareti kapsamında kurumlar arası ilişkilerin çatışmalı dinamiklerini ortaya koymak amacıyla, uluslararası, ulusal medya ve Avrupa medyasının yanı sıra AB, Kanada ve üye devletlerin resmi belgelerinden derlenen bilgilerden yararlanmaktadır. Ayrıca, Komisyon, Konsey ve Parlamento tarafından CETA ile ilgili olarak yayımlanan resmi belgeleri ve anlaşmanın ana metnini içerik analizi yöntemi ile analiz etmektedir. Müzakere konuları, değerler ve ekonomik çıkarlar olarak kategorize edilmiştir. Bulgular, hem Konseyin/üye devletlerin hem de Parlamentonun Komisyonun özerkliğini sınırlamayı ve nihai anlaşmayı etkilemeyi başardığını göstermektedir. Bununla birlikte, politik-ekonomik yönelimden bağımsız olarak, her bir kurumun, kendi önceliklerini CETA'ya yansıtmada başarılı olduğu saptanmıştır. Ek olarak, kurumların öncelikleri birbirinden önemli ölçüde farklılaşmamaktadır. Böylece, Komisyon, Konsey ve Parlamento, AB'nin bölgelerarası ticaret politikasının uygulanmasında, Birliğin neoliberal ekonomik yönelimini destekleyerek birbirini tamamlayıcı roller oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the roles of the European Commission, Council of the European Union and European Parliament in common trade policy. By combining principal-agent approach with political economy, it aims to answer two main questions: Is Commission's autonomy restricted by any of other two European Union (EU) institutions in negotiation, signature and ratification process of a new generation trade agreement between the EU and a third country? Do the priorities of three institutions regarding trade policy diverge from each other? In this respect, to be able to analyze the institutions' positions and their impact on a policy outcome, EU-Canada Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) is examined. First, the study uses data gathered from international, European and national media as well as the official documents of the EU, Canada and member states to present conflictual dynamics of inter-institutional relations in the field of EU trade. Second, it employs content analysis to analyze official documents published by Commission, Council and Parliament regarding CETA and also the main text of agreement. Negotiation subjects are categorized as values and economic interests. The findings reveal that both Council/member states and Parliament managed to limit Commission's autonomy and to affect the final agreement. It was also found that, independent from political-economic orientation, each institution was successful in reflecting its own priorities on CETA. Moreover, institutions' priorities do not diverge significantly from each other. Thus, Commission, Council and Parliament play complementary roles by supporting EU's neoliberal economic orientation in implementation of its inter-regional trade policy.