Tıbbi küretaj yapılan kadınlarda üç farklı eğitim yönteminin genital hijyen davranışları üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparing the effects of three different education methods on genital hygiene behaviors of women WHO had medical curettage
  1. Tez No: 649272
  2. Yazar: KADRİYE UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı tıbbi küretaj sonrası kadınlara üç farklı yöntem ile verilen genital hijyen eğitiminin genital hijyen davranışları üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Yarı deneysel türde olan araştırma Aralık 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda yapıldı. Örnekleme basit rastgele yöntemiyle belirlenen ve araştırma kriterlerine uyan her grupta 30 hasta olmak üzere toplam 90 kadın alındı. Araştırmanın verileri, Hasta Tanılama Formu ve eğitim öncesi-sonrası uygulanan Genital Hijyen Davranışları Ölçeği ile toplandı. Düz anlatım, yazılı materyal ile desteklenmiş eğitim ve gösteri (demostrasyon) eğitim yöntemlerinden seçilerek oluşturulan üç gruba genital hijyen eğitimi verildi. Kadınlar eğitimden üç hafta sonra kliniğe davet edilerek Genital Hijyen Davranışları Ölçeği tekrar dolduruldu. Verileri değerlendirmede SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı ile tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) yanı sıra T-test, Tek yönlü (One way) Anova Testi, Scheffe Testi ve Ki-kare Testi kullanıldı. Bulgular: Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; 90 hastanın %50'sinin 30 yaş ve altı, %38,9'unun ilköğretim mezunu, %90'ının evli, %55,6'sının çalışan, %70'inin gelir düzeyi orta ve %10,1'inin kronik hastalığı mevcut olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of the study is to determine the effect of genital hygiene education on genital hygiene behaviors of the women who received education through three different methods after medical curettage. Materials and Methods: The quasi-experimental study was conducted between December 2018 and April 2019 in the İstanbul Universty-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medicine Faculty of Obstetrics and Gynecology Clinic. Sampling was determined by simple random sampling method, and a total of 90 women meeting the research criteria were selected, including three groups and 30 patients in each group. The study data was collected through the Patient Diagnostic Form and the Genital Hygiene Behavior Inventory applied before and after the education. The three groups were selected and formed through the methods of direct instruction, material-aided instruction and learning from demonstration. Then genital hygiene education was given to these groups. Women were invited to the clinic three weeks after the education and they were asked to fill in the Genital Hygiene Behavior Inventory again. In addition to SPSS (Statistical Package for SocİaI Scİences) for Windows 22.0 program and descriptive statistical methods (number, percentage, average, standard deviation), T-test, One-way Anova Test, Scheffe Test and Chi-square Test were used in evaluating the data. Results: It was found that out of 90 patients participating in the study, %50 were under the age of 30, %38,9 were primary and secondary school graduates, %90 were married, %55,6 were employees, %70 were middle-income and %10.1 had chronic diseases.