Bir üniversite hastanesi acil servisine başvuran yaşlı hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of healthy lifestyle behaviours on the life quality of elderly patients who applied to A University Hospital emergency service
  1. Tez No: 649273
  2. Yazar: FATMA DAĞAŞAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırma acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri yaşlı bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, 05.11.2019-29.02.2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi acil servisine başvuran Standartize Mini Mental Test puanı 24 puan ve üzeri olan 206 yaşlı oluşturmuştur. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II”,“Yaşam Kalitesi Kısa Form SF-36”ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatiksel analizi, IBM SPSS V23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizi Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, t testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis, spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan yaşlıların %50,5'ini kadınlar, %49,5'ini erkekler oluşturmakta olup yaş ortalaması 69 yıldır. Araştırmaya katılan yaşlıların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II toplam puanı 133,2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted as a cross-sectional study to investigate the effects of healthy lifestyle behaviours on the life quality of individuals aged 65 and over who applied to the emergency service. Material and Method: The population of the study consisted of 206 elderly individuals who applied to Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Centre between 05.11.2019 and 29.02.2020 and who had a Standardised Mini Mental Test score of 24 and higher. The data of the study were collected by using“Descriptive Information Form”,“Healthy Lifestyle Behaviours Scale II”and“Quality of Life Short Form SF-36”. The statistical analysis of the data was performed by using IBM SPSS V23 program. The data were analysed by using Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, t test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis and Spearman Correlation analysis. Finding: 50,5% of the participants were women, while 49,5% were men and average age of the participants was 69 years. Healthy Lifestyle Behaviours Scale II total score of the participants was found as 133,2.