Epileptik nöbet sırasında ölçülen çinko ve bakır düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of zinc and copper levels measured during epileptic seizure
- Tez No: 761120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Epilepsi, dünyada yaklaşık 50-65 milyondan fazla insanı etkileyen yaygın görülen nörolojik bir hastalıktır. Epilepsiyi ortaya çıkaran mekanizmalar çok faktörlüdür. Farmokolojik olarak epilepsi kontrol altına alınabilse de hastaların yaklaşık üçte birinde tedaviye dirençli hale gelmiştir bu sebeple yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Epileptik nöbet ile acile başvuru yapan hastalarında bulunabilecek bir çinko ve bakır eksikliği, kişinin kullanmış olduğu antiepileptik ilaçların yan etkisi, düzensiz ilaç kullanımı, polifarmasi, gastrointestinal emilim bozukluğu ya da sosyoekonomik durumlardan kaynaklanan bir durum olabilir. Bu çalışmada hedefimiz eser element eksikliğinin epileptogenez ile ilişkisini saptamak, bu alanda araştırmaların geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Böylelikle epilepsi hastalarında meydana gelebilecek atak nöbetleri engelleme stratejileri oluşturup, epilepsi hastaların yaşam kalitesini iyileştirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil servis Anabilim Dalı 02.10.2019- 01.10.2020 tarihler arası prospektif olarak yapıldı. Epileptil nöbet ile acil servise gelen 65 hasta ve aile hekimliği polikliniğine sağlık kontrolü amacı ile gelmiş, tamamen sağlıklı olup ek hastalık ve ilaç kullanım öyküsü olmayan 65 gönüllü bireyin katılımı olmak üzere toplam 130 kişinin verileri incelendi. Çalışma için iki grup oluşturuldu; Hasta gurubu: Epileptik nöbet ile gelen, Sağlıklı kontrol gurubu: Herhangi bir hastalığa sahip olmayan, ilaç kullanmayan gönüllü bireylerden oluştu. Hastaların epileptik nöbet esnasında veya postiktal döneminde ilk 5-10 dakikada herhangi bir tedavi uygulamadan kan tahlilleri alınarak serumda eser elementler (Zn, Cu) analiz edildi. Hastaların anamnez ve demografik bulguları hazırladığımız formlara kaydedildi. Tüm olgular için istatistiksel anlamlılık p0.78). NG serum Cu düzeyi 98.41±31.5 μg/dL iken, SG serum Cu düzeyi 108.11±19.09 μg/dL olup istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.02). Fokal nöbet gurubunda (FNG) (105.17±32.75 μg/dL) ve SG (108.11±19.09 μg/dL) serum Cu düzeyi, jeneralize nöbet gurubuna (JNG) (86.88±26.0 μg/dL) oranla daha yüksek olup istatiksel olarak anlamlı saptandı (p=0.003).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Epilepsy is a common neurological disease that affects approximately 50-65 million people worldwide. Mechanisms revealing epilepsy are multifactorial. Although epilepsy could be controlled pharmacologically, it became resistant to treatment in approximately one third of patients, so new approaches are needed. A zinc deficiency that may be found in patients presenting to the emergency department with epileptic seizures may be a side effect of the antiepileptic drugs used by the person, irregular drug use, polypharmacy, gastrointestinal malabsorption, or a condition resulting from socioeconomic conditions. Our aim in this study is to determine the relationship between trace element deficiency and epileptogenesis and to contribute to the development of research in this field. Thus, it is to create strategies to prevent attacks that may occur in epilepsy patients and to improve the quality of life of epilepsy patients. Methods: Our research was conducted prospectively between 02.10.2019- 01.10.2020, Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine Hospital Emergency Department. The data of a total of 130 individuals, including 65 patients who came to the emergency department with epileptic seizures and 65 volunteers who came to the family medicine outpatient clinic for health check-up, who were completely healthy and had no history of additional disease or drug use, were analyzed. Two groups were formed for the study; Patient group: presenting with epileptic seizure, The healthy control group: consisted of individuals who did not have any disease, did not use drugs, were the same age/sex as the patients and participated in the study voluntarily. In patients presenting with epileptic seizures, routine blood tests were taken during the epileptic seizure or in the first 5-10 minutes of the postictal period, without any antiepileptic administration. Trace elements (Zn, Cu) were then analyzed from these blood tests. On the other hand, the findings of the patients were recorded on the forms we prepared. Statistical significance was determined as p0.78). While SG serum Cu level was 98.41±31.5 μg/dL, HG serum Cu level was 108.11±19.09 μg/dL, and a statistically significant difference was found (p=0.02). Serum Cu level in the focal seizure group (FSG) (105.17±32.75 μg/dL) and HG (108.11±19.09 μg/dL) were higher than the generalized seizure group (GSG) (86.88±26.0 μg/dL) and were found to be statistically significant (p=0.003).