NON-STEMI hastalarında nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranlarının modifiye gensini ve syntax skoru ile karşılaştırılması
Assessing the relation between neutrophil/lymphocytes and platelet/lymphocytes ratios with modified gensini and syntax scores in patients with nstmi
- Tez No: 649278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ALTINBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar günümüzde ölümlerin en sık sebebidir. Hastaların değerlendirilmesinde ve takibinde kullanılacak tetkiklerin kolay ulaşılabilir ve ucuz olması kullanımlarının yaygınlığı açısından önemlidir. Çalışmamızda lezyon ciddiyetiyle enflamasyon yanıtı arasından koreleasyon olduğunu gösterebilmek için NSTEMI tanısı alan hastalarda SYNTAX ve Gensini skorları ile platelet /lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal Metod: Çalışmamız, retrospektif, gözlemsel ve tek merkezli bir kohort çalışmasıdır. Acil servise 01.11.2017 – 01.11.2018 tarihleri arasında başvurup NSTEMI tanısı alan, hastanemizde yatışı ve KAG yapılmış olan 18 yaşın üstündeki 229 hasta dahil edildi. KAG raporlarından hastaların Gensini ve SYNTAX skorları hesaplandı ve kayıtedildi. Gensini skoru 35 yüksek riskli, SYNTAX skoru 32 yüksek riskli kabul edildi. Skorlama sistemlerinin sonuçları ile laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Olgular yaş ortalaması 62±12,9 olan 180 (%78,6) erkek ve 49 (%21,4) kadından oluşmaktadır. Gensini skoru 35 altı ve üstü olan grup karşılaştırıldığında 35 ve üstü olan grupta N/L oranı, CRP düzeyi, nötrofil % değeri anlamlı olarak yüksek, lenfosit % değeride anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05). SYNTAX skoruna göre düşük riskli olan grup ile orta ve yüksek olan grup karşılaştırıldığında orta ve yüksek olan grupta N/L ve P/L oranı anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). Sonuç: Her iki skorlama sisteminde N/L oranı anlamlı bulundu. P/L oranı ile SYNTAX skoru arasındaki ilişki anlamlıyken, Gensini skoru ile P/L oranı arasında anlamlı ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular disease is the number one cause of mortality worldwide. It is important for a disease this common that the workup used in evaluating and monitoring these patients are easily accessible and inexpensive. In our study, we aimed to put forth a correlation between severity of stenosis and inflammatory response by assessing the relation between SYNTAX and Gensini scores and P/L and N/L in patients diagnosed with NSTEMI. Method: Our study is a retrospective, observational, single centre cohort study. We included 229 patients over 18 years of age, admitted to our ED with a diagnosis of NSTEMI in a timespan of 12 months (01.11.2017 – 01.11.2018) and underwent CAG. From the CAG reports, Gensini and SYNTAX scores were calculated. Risk assessment of scores were as following: Gensini score of 35 high risk and SYNTAX score of 32 high risk. The risk assessment results and laboratory data was evaluated. Findings: The mean age of the subjects was 62±12,9 with 180 male (%78,6) and 49 female subjects (%21,4). When compared to the group with a Gensini score of 35 had significantly lower values of Lymphocyte % and higher values of N/L, Neutrophil % and CRP (p0,05). Subjects with a moderate or high SYNTAX score, had higher N/L and P/L compared to subjects with a low SYNTAX score (p0,05). Results: In both scoring systems, N/L was found to be correlated with disease severity. P/L showed significant correlation with Syntax Scoring, while P/L showed no correlation.