Acil serviste çalışan hemşirelerin problem çözme becerisinin triyaj kararına etkisi
Effect of problem solving skills of emergency department nurses on triage decision
  1. Tez No: 649281
  2. Yazar: YASEMİN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı acil serviste çalışan hemşirelerin problem çözme becerilerinin triyaj kararları üzerine etkisinin incelenmesidir. Ayrıca çalışmada hemşirelerin problem çözme envanteri ile triyaj karar verme envanterine yönelik algılarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemini 01.07.2019-01.06.2020 tarihleri arasında Kastamonu Merkez ve İlçelerinde bulunan devlet hastanelerinin acil servislerinde çalışmakta olan hemşireler içinden kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 80 Hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen, katılımcıların demografik özellikleri ve triyaja ilişkin eğitim özellikleri, Problem Çözme Envanteri ve Triyaj Karar Verme Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde T-testi ve ANOVA korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %67,5'i kadın olup, %32,5'ini erkekler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The main purpose of this study is to examine the effect of problem solving skills of emergency department nurses on triage decisions. The study was also to determine whether nurses ' perceptions of problem-solving inventory and triage decision-making inventory differed by their demographics The Material and the method: The sample of the study consisted of 80 nurses who worked in emergency departments of state hospitals in Kastamonu between 01.07.2019 and 01.06.2020 and these 80 nurses were reached by easy sampling method. The data was collected by using the demographic characteristics of the participants and the educational characteristics of triage, their problem solving inventory and triage decision making inventory, which were developed in accordance with the literature on the researcher side. The data obtained were analyzed using the SPSS statistical package program. T-test and Anova correlation and regression analysis were applied in the analysis of the data. Findings: 67.5% of the nurses involved were women and 32.5% were men.