Hemşirelere verilen kanıta dayalı ventrogluteal bölge intramüsküler enjeksiyon eğitiminin etkinliği
The effectiveness of the evidence-based ventrogluteal site intramuscular injection training given to the nurses
- Tez No: 649291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA AÇIKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemşirelere verilen kanıta dayalı ventrogluteal bölgeye intramüsküler enjeksiyon eğitiminin hemşirelerin bilgi ve beceri düzeyine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Ön test-son test tek gruplu yarı deneysel tasarımda yürütülen bu çalışma, İstanbul İlinde bir devlet hastanesinde, Kasım 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında, acil serviste çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 54 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Hemşirelerin Tanıtıcı Özellikleri Formu”,“Hemşirelerin Ventrogluteal Bölge İntramüsküler Enjeksiyon Uygulamasına İlişkin Bilgilerini Değerlendirme Formu”,“Hemşirelerin Ventrogluteal Bölge İntramüsküler Enjeksiyon Becerisini Değerlendirme Formu”,“Hemşirelerin Ventrogluteal Enjeksiyon Uygulama Yeterlilik Algısı Formu”ve“Hemşirelerin Kanıta Dayalı Ventrogluteal Bölge İntramüsküler Enjeksiyon Eğitimini Değerlendirme Formu”ile toplandı. Araştırmanın uygulanması eğitim öncesi, eğitim sonrası ve izlem olmak üzere üç aşamada gerçekleştirildi. Araştırma verileri SPPS for Windows Version 21.0 paket programı kullanılarak değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin yanı sıra Friedmann testi, Mann-Whitney U testi, Kendall's W testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the effect of the evidence-based ventrogluteal site intramuscular injection training on the knowledge and skill levels of nursing personnel. Materials and Methods: This study has been methodologically made based on one- group pretest-posttest quasi-experimental design. The survey was conducted with the participation of 54 nurses working in the emergency service of a state hospital in Istanbul between November 2018 and January 2019. The data was collected through“Nurse Introductory Characteristics Form”,“Evaluation Form of Nurses' Knowledge Regarding Ventrogluteal Site Intramuscular Injection Practice”,“ Evaluation Form of Nurses'Ventrogluteal Site Intramuscular Injection Skill”,“Nurse Ventrogluteal Injection Practice Competency Perception of Form”and“Nurses' Evaluation Form of Evidence-Based Ventrogluteal Site Intramuscular Injection Training”.The implementation of the study has been conducted in three stages pre-training,post-training and follow-up.This study has analysed the data by using SPPS for Windows Version 21.0 software package. In the analysis of the data,Friedman Test,Mann-Whitney U Test and Kendall's W Test have been used as well as definitive statistical methods.