Laktasyondaki ineklerde çift doz PGF2α ve prıd senkronizasyon yöntemlerinin gebelik oranına etkisi
The effect of double dose PGF2α and prid synchronization methods on pregnancy rate in lactating cows
  1. Tez No: 649292
  2. Yazar: ENES AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN SERHAT AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Laktasyondaki ineklerde çift doz PGF2α ve PRID senkronizasyon yöntemlerinin gebelik oranına etkisi araştırıldı. Materyal ve Metot: Toplam 60 adet Holstein Fresian ırkı inek, iki gruba ayrılarak kullanıldı. Grup 1 (G1; n=30) PGF2α (0,075 mg d - cloprostenol) ile senkronize edilen ineklerden oluşturuldu. Bu gruba 14 gün arayla yapılan PGF2α' nın 2. doz uygulamasından sonra gözlenen östrüsta tohumlanan hayvanlar alındı. Grup 2 (G2; n=30)' ye ise PRID delta 1,55 progesteron kullanılarak senkronize edilen inekler dahil edildi. Bu gruptaki hayvanlarda PRID delta uygulamasını izleyen 6. günde PGF2α enjeksiyonu yapıldı ve 7. günde PRID deltalar çıkarıldı. Daha sonra inekler 48. ve 72. saatlerde iki defa tohumlandı. Gebelik kontrolleri tohumlama sonrası 30 - 45. günler arasında rektal palpasyon ve USG ile yapıldı. Bulgular: G1 ve G2 için postpartum gün sırasıyla 75,36 ± 35,77 ile 326,76 ± 115,47 gün (P>0,05); süt verimi 34,57 ± 9,72 ile 26,66 ± 3,91 kg (P>0,05); laktasyon sayısı 2,73 ± 1,22 ile 1,7 ± 1,08 (P>0,05); tohumlama sayısı 2,07 ± 0,94 ile 7,92 ± 3,16 (P>0,05) olarak belirlendi. Bu parametreler arasında, grupların kendi içlerinde gebe ve gebe olmayan şeklinde alt gruplara ayrılarak incelendiğinde önemli bir fark bulunamadı. Gebelik oranı G1' de %63,33 (19/30), G2' de %43,33 (13/30) olarak bulundu. Sonuç: Bulgular 14 gün arayla yapılan PGF2α senkronizasyonu ile erken postpartum dönemde tatminkar sonuçlar alınabileceğini göstermiştir. PRID delta uygulamasının ise repeat breeder olarak isimlendirilebilen ineklere sürüden çıkarmadan önce son bir şans verilmesi amacıyla PRID uygulamasının denenebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of double dose PGF2α and PRID synchronization methods on pregnancy rate in lactating cows was investigated. Material and Method: A total of 60 Holstein Fresian cows were divided into two groups. Group 1 (G1; n=30) was included cows synchronized with PGF2α (0.075 mg d - cloprostenol). Animals inseminated in observed estrus after the second dose of PGF2α injection 14 days apart were taken into this group. Group 2 (G2; n=30) included cows synchronized using PRID delta 1.55 progesterone. In this group, PGF2α was; enjected on day 6 after PRID delta inserlien and PRID delta removed on day 7. After that, the animals were inseminated twice at 48 and 72 hours after PRID removal. Pregnancy controls were performed 30 - 45 after insemination by rectal palpation and USG. Results: Postpartum days for G1 and G2 were 75.36 ± 35.77 to 326.76 ± 115.47 days, respectively (P> 0.05); milk yield 34.57 ± 9.72 to 26.66 ± 3.91 kg (P> 0.05); lactation number 2.73 ± 1.22 to 1.7 ± 1.08 (P> 0.05); number of insemination is 2.07 ± 0.94 to 7.92 ± 3.16 (P> 0.05) determined. When these parameters were evaluated as pregnant and non - pregnant into groups, no significan diffrence between groups was found. Pregnancy rate was 63.33% (19/30) in G1 and 43.33% (13/30) in G2. Conclusion: Results showed that with PGF2α synchronization performed 14 days apart, satisfactory results can be obtained in the early postpartum period. It has been shown that PRID delta application can be tried in order to give a last chance to the cows, which can be named as repeat breeder, before removing them from the herd.