Açık barınaklarda yetiştirilen simmental ineklerinde soğuk stresinin süt verimi, süt bileşimi ve bazı davranış özelliklerine etkisi
Effect of cold stress on milk yield, milk composition and some behavioral traits of simmental cows bred in open barn
- Tez No: 649294
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, Simmental ırkı ineklerde kış mevsimi süresince iklimsel faktörlerin etkisiyle oluşan soğuk stresin süt verimi, süt bileşimi ve bazı davranış özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ilk üç laktasyonda olan 24 baş Simmental ırkı inek üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada, barınak özellikleri ile kış mevsimi süresince iklimsel veriler, süt verimi, süt bileşimi ve somatik hücre sayısı (SHS) ile bazı davranış özellikleri belirlenmiştir. Araştırmada, hayvan başına düşen toplam taban alan 28 m2, hayvan başına düşen yemlik ve suluk uzunluğu ise sırasıyla 80 cm ve 5,8 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of cold stress caused by climatic factors during the winter season in Simmental cows on milk yield, milk composition and some behavioral characteristics. The research was conducted on 24 cows of Simmental breed, which are in the first three lactations. In the research, shelter characteristics, climatic data during winter season, milk yield, milk composition and somatic cell count (SCC) and some behavioral characteristics were determined. In the study, the total floor area per animal was 28 m2, and the feeder and drinker length per animal was 80 cm and 5.8 cm, respectively.