Histoloji ve embriyoloji eğitiminde medikal illüstrasyon kullanımına üç boyutlu modelleme tekniğinin katkısı ve bir uygulama önerisi
Contribution of three- dimensional modelling technique to the use of medical illustration in histology and embryology education and an aplication proposal
  1. Tez No: 649298
  2. Yazar: NESRİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Resimleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tıp eğitiminde birçok alanda bugün öğrenciler kendilerinden daha kıdemli meslektaşlarından usta-çırak ilişkisine dayalı bir eğitim anlayışıyla mesleği öğrenerek devam ederler. Ancak eğitimci sayısı her öğrenciye öğrenim için gerekli zamanı tanıyamayacak durumdadır. Bu nedenle öğrenciler kendi başına ve kendi zamanında öğrenme metodunu uygulamaktadır. Bu noktada en önemli desteği görsel materyallerden almaktadırlar. Tez çalışmasında anlamayı artırıcı ve derse katkı sağlayacağı düşünülen illüstrasyon tekniği olan 3 boyutlu modellemeler önerilmektedir. 3D modellerden daha etkili olduğu düşünülen animasyonlar ve AR / VR teknolojileri, eğitim materyalleri olarak eksiksizdir. Bunların bu tezde öneri olarak sunulmamasının nedeni, eğitimde hala en çok ve etkin kullanılan eğitim materyallerinin ders kitapları olmasıdır. Baskıya uygunluk temel kriterlerden biri olarak seçilmiştir. Tez çalışmasında model oluşturulmak üzere insan vücudunun iç ve dış yüzeylerini oluşturan önemli ve özelleşmiş epitel doku seçilmiştir. Epitel doku içerisinde de özel olarak öncelikle dokuyu oluşturan tüm hücre çeşitleri, bez epiteli ve epidermis seçilmiştir. Konuyla ilgili yapılmış yalnız bir modelleme örneğine rastlanmıştır. Bu alanda literatürde eksiklikler olduğu görülmüş o nedenle bu konuda model oluşturulmuştur. Tıp müfredatındaki bu karmaşık konu hakkında kendi kendine çalışma aracının verimli öğrenmeye ve ders vermeye katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In many fields of medicine, students are currently continuing to learn the profession from their more senior colleagues with an education approach based on the master-apprentice relationship. However, the insufficient number of educators cannot allow each student the necessary time to have an adequate education. Therefore, students apply the self-learning method even unconsciously. At this point, they acquire the most significant support from visual materials. 3D modeling, which is an illustration technique that is thought to increase understanding and contribute to the self-learning, is proposed in the thesis. Animations and AR / VR technologies, considered to be more effective than 3D models, are complete as educational materials. The reason why these are not recommended as a suggestion in this thesis is that the education materials that are still used most and effectively in education are textbooks. Suitability for printing was chosen as one of the basic criteria. In this thesis, epithelial tissue, which is a highly specialized tissue type that forms the lining of the inner and outer surfaces of the human body, was selected to create a model. In the epithelial tissue, especially the glandular epithelium, epidermis and all cell types that make up the tissue have been selected. It has been observed that there are deficiencies in the literature in this field, and therefore, a model has been created on this subject. It is suggested that a self-study tool on this complex topic in the medicine curriculum will contribute to the efficient learning of the student.