Eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) yenidoğan sepsisinde belirteç olarak kullanılmasının araştırılması
Research of red cell distribution width (RDW) as a diagnosti̇c marker in neonatal sepsi̇s
- Tez No: 649303
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYYA MEHMET VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada YYBÜ ve bebek odasında takip edilen sağlıklı ve sepsis tanısı almış yenidoğanların tam kan sayımı (TKS) tetkikinde öncelikle eritrosit dağılım hacmi (RDW), RDW'nin trombosite oranı (RPR) ve ortalama trombosit hacmi (MPV) değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2014 ile Ekim 2019 arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde (YYBÜ) 154 sepsis olgusu ile 186 kontrol grubu oluşturan bebekler ile retrospektif olarak yürütüldü. Bulgular: Çalışma grupları arasında RDW değerleri karşılaştırıldığında hasta grubunun RDW ortalama değeri (17,35%) kontrol grubunun (17,2%) değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,191). MPV değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamsız sonuçlandı (p=0,037).
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the values of red cell distribution width (RDW), RDW to platelet ratio (RPR) and mean platelet volume (MPV) values in the complete blood count of the neonatal sepsis and healthy control group who were followed up in the Neonatal İntensive Care Unit (NİCU). Materials and Methods: The study was carried out retrospectively between January 2014 and October 2019 at Cerrahpasa Medical Faculty NİCU with 154 neonatal sepsis cases and 186 control group infants. Results: RDW values were compared between study groups, no statistically significant difference was found between the mean RDW value of the patient group (17.35%) and the value of the control group (17.2%) (p = 0.191). (When) MPV values were compared as well, it was statistically insignificant (p = 0.037).