Plasenta previa tanısı olan hastaların hematolojik parametrelerinin plasenta yapışma anomalisi ile ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between hematological parameters and placental adhesion anomaly in patients with placenta previa
- Tez No: 547383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAİT İÇEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 2013-2017 yılları arasında hastanemize başvuran plasenta previa tanılı hastaların hematolojik parametrelerinin plasental yapışma anomalileri ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Materyal–Metot: Bu çalışmada Ocak 2013 –Aralık 2017 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran, plasenta previa tanısı konulup doğumu kliniğimizde gerçekleştirilen vakalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Geçirilmiş uterin cerrahisi olmayan plasenta previa tanılı 257 (%33) hasta grup 1'i; geçirilmiş uterin cerrahisi olan 396 (%51) hasta grup 2'yi; kliniğimize sancı veya su gidişi şikayetleri ile başvuran ek hastalığı olmayan 120 (%16) hasta grup 3'ü oluşturmaktadır. Hastalara ait demografik veriler, jinekolojik ve obstetrik öyküleri, doğum anındaki gebelik haftaları, doğum şekli (sezaryen/vajinal doğum), vakanın alınma şekli (acil/elektif), intraoperatif veya postoperatif yapılan kan transfüzyon tipleri ve miktarları, anestezi şekli (genel/spinal), operasyon sırasında veya operasyon sonrası yapılan ek cerrahi işlemler, yenidoğan cinsiyet, ağırlık, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, doğum yılı, doğum öncesi hemoglobin, hematokrit, trombosit, lökosit, mpv, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit /lenfosit oranları değerlendirildi. Veriler hastanenin elektronik arşiv veri tabanından, hasta dosya bilgilerinden ve ameliyat notlarına ulaşılarak temin edildi. Bulgular: Çalışma hastalarının ortalama yaşları grup 1'de 30.96±6.25; grup 2'de 32.34±5 3; grup 3'de 28.58± 6.7 olarak bulundu. Kliniğimizde plasenta previa insidansının 2013-2017 yılları arasında arttığı tespit edildi. Çalışma gruplarının hemoglobin (HGB) düzeyi, hematokrit düzeyi (HCT), lenfosit sayısı (LYM), eritrosit dağılım genişliği (RDW), platelet dağılım genişliği (PDW) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Çalışma gruplarının platelet lenfosit oranı (PLR) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p< 0.05). Çalışma grupları ortalama platelet volümü (MPV) ve nötrofil lenfosit oranı (NLR) açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05 ). Çalışmadaki Grup 1 hastaların %74'ü (190 hasta) acil , %26'sı (67 hasta) elektif olarak operasyona alınmıştır. Grup 2 hastaların %74'ü (292 hasta) acil , %26'sı ise (104 hasta) elektif olarak operasyona alınmıştır. Grup 1 hastaların %32,7'sine genel anestezi; %67,3'ne de spinal anestezi uygulanırken; Grup 2 hastaların %39,9 oranında genel anestezi , %60,1'ine ise spinal anestezi uygulanmıştır. Çalışmamız oluşturan gebelerin doğurdukları bebeklerin doğum ağırlığı arasında her üç grupta anlamlı fark tespit edilmezken 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship of haematological parameters of the patients who presented to our hospital between 2013 and 2017 and diagnosed with plasenta previa with plasental attachment anomalies. Material and Method: This is a retrospective study that aimed to investigate the cases who presented to the Clinic of the Gynaecology and Obstetrics Department of Dicle University's Faculty of Medicine between January 2013 and December 2017 and were diagnosed with plasenta previa, delivering their children in our clinic. The patients were grouped in three groups: While Group 1 consisted of 257 patients (33%) diagnosed with plasenta previa and who previously had no uterine surgery, Group 2 comprised 396 patients (51%) with a history of uterine surgery. Group 3, on the other hand, consisted of 120 patients (16%) who presented to our clinic with complaints of pain or water discharge. The data of the patients subjected to evaluation were demographic data, their gynaecologic and obstetrics stories, weeks of pregnancy at the time of delivery, delivery mode (Caesarean/vaginal delivery), admittance of the case (as emergency/selective case), types and quantities of blood transfusion in the intra-operative or post-operative period, type of anaesthesia (general/spinal), additional surgical interventions undertaken during or after the surgery, sex and weight of the newborns, Apgar scores recorded at 1 and 5 minutes after the delivery, birth year, values of haemoglobin, haematocrit, thrombocyte, leucocyte, mpv and rates of neutrophile/lymphocyte and thrombocyte/lymphocyte recorded before the delivery. The data were obtained from the electronic archive data base, information in patients' files and file notes taken during the surgery available in the hospital. Findings: The mean ages of the patients were 30.96±6.25 in Group 1, 32.34±5 3 in Group 2 and 28.58± 6.7 in Group 3. The study found that plasenta previa incidence in our clinic increased between 2013 and 2017. The study found no statistically significant difference between the groups' haemoglobin (HGB) level, haematocrit level (HCT), number of lymphocytes (LYM), erythrocyte distribution width (RDW) and platelet distribution width (PDW) (p>0.05). A statistically significant difference was found between the groups' platelet lymphocyte rates (PLR) (< 0.05). Comparing the groups with respect to mean platelet volumes (MPV) and neutrophil lymphocyte rates (NLR), the study found no statistically significant difference (p>0.05 ). In Group 1, 74 % (190) of the patients were operated as emergency case and 26% (67 patients) on selective basis. In Group 2, 74 % (292) of the patients had to be urgently operated, and 26% (104 patients) were operated on selective basis. While in Group 1 32,7% of the patients were operated under general anaesthesia and 67.3% under spinal anaesthesia, the same rates were 39.9% and 60.1% respectively in Group 2.