Beyaz Saray'ın resmî açıklamaları bağlamında ABD'nin Gazze krizine yönelik politikası
U.S. policy towards the Gaza crisis in the context of official White House statements
  1. Tez No: 1009823
  2. Yazar: TUĞBA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Yirminci yüzyılla beraber başlayan milliyetçilik akımları çok uluslu imparatorluklarda toplumsal ayrışmalara neden olmuştur. Birinci Dünya Savaşı sonrasında doruğa ulaşmış olan bu ayrışma özellikle Avrupa ülkeleri ve Rusya'da Yahudilere karşı soy kırım seviyesine kadar ulaşmıştır. Ortaya çıkan bu Yahudi sorununun çözümü olarak Yahudilerin kendi devletlerinin olması ve orada yaşamalarını öngören bazı düşünceler ortaya atılmıştır. Sonrasında bu devletin nerede kurulacağı tartışmaları çıkmıştır. Aynı döneme denk gelen Osmanlı İmparatorluğu'nun zayıflaması ile bu bölgelerden birisi olarak Museviler için de kutsal olarak kabul edilen Filistin gündeme gelmiştir. Böylelikle başlayan Filistin sorunu günümüze kadar devam eden bir problem halini almıştır. Yapılan bu tez çalışmasında Yahudi sorunu olarak başlayan bir sürecin Filistin sorununa evrilmesi ve günümüze kadar devam eden süreç içerisinde sorunun çözülmesine yönelik öne atılan fikirler ile tarihsel arka plan oluşturulmuştur. Devamında 7 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen saldırı sorasında yaşanan gelişmeler ele alınmıştır. Çalışmada geçen tüm bu tarihsel süreç boyunca ABD'nin İsrail'e karşı olan politikası incelenmiş özellikle 7 Ekim 2023 sonrası Beyaz Saray aracılığıyla yapılan resmî açıklamalar ile ABD'nin İsrail politikası bir çerçeveye oturtulmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede Beyaz Saray açıklamalarına ek olarak Birleşmiş Milletler toplantı tutanakları ve basın bültenleri ile medyaya yansıyan haberlere de yer verilmiştir. Sonuç olarak seksen yıla yaklaşan İsrail tarihinin büyük çoğunluğunda, ABD İsrail'in en önemli müttefiklerden birisi olarak yer aldığı gözlenmiştir. Bu müttefik olma durumunun ikili ilişkilerin ve bölgedeki diğer müttefik devletlerle olan ilişkilerin şekillenmesinde olan etkisinin yanı sıra ABD'nin Orta Doğu siyasetinin şekillenmesinde de önemli bir etkisi olduğu çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rise of nationalism in the twentieth century led to social divisions in multi-ethnic empires. This division, which reached its peak after World War I, escalated to the point of genocide against Jews, particularly in European countries and Russia. As a solution to this“Jewish question,”ideas emerged suggesting that Jews should have their own state and live there. Subsequently, debates arose about where this state should be established. With the weakening of the Ottoman Empire during the same period, Palestine, considered sacred by Jews, emerged as a potential location. Thus, the Palestinian question became a persistent problem to this day. This thesis examines the evolution of the“Jewish question”into the“Palestinian question,”and the historical background, including the ideas proposed for its resolution. It then analyzes the events following the attack on October 7, 2023. This study examines the United States' policy towards Israel throughout its historical development, particularly focusing on official statements made by the White House after October 7, 2023, to frame this policy. In addition to White House statements, the study also includes United Nations meeting minutes, press releases, and media reports. As a result, it has been observed that for the majority of Israel's nearly eighty-year history, the United States has been one of Israel's most important allies. It has been inferred that this status of being an ally has a significant impact not only on shaping bilateral relations and relations with other allied states in the region, but also on the formation of US Middle East policy.