The place of waqfs in the early modern agrarian and urban history of Ottoman Cyprus
Erken modern dönem Osmanlı Kıbrısı'nın tarımsal ve kentsel tarihinde vakıfların yeri
- Tez No: 649354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez erken modern dönem Kıbrıs'ta vakıf kurumunun sosyo-ekonomik faaliyetlerini analiz etmeyi amaçlar. Vakıfların dini bir hayır kurumu olmasının ötesinde, bir statü göstergesi ve adanın kent ve kır ekonomisinde söz sahibi dinamik bir yapı olduğunu iddia etmektedir. Vakfiyelerdeki bilgilerin haritalandırılarak yapılan analizinde ilk olarak para vakıfları incelenerek Kıbrıs'ta kredi ilişkilerinde para vakıflarının rolü sorgulanmaktadır. Buradan hareketle vakıf kurucusu, mütevellisi ve vakıftan borç alanlar arasındaki sosyal ve iktisadi ilişkiler incelenmiştir. İkinci olarak herhangi bir gayrımenkul varlığı olan sıradan vakıflar ve paşa vakıfları aynı yöntem takip edilerek incelenmiştir. Vakıflara ait her bir akar kendi içerisinde ve erken modern dönem Kıbrıs'ın sosyo-ekonomik dinamikleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak vakıfların toprak sahibi olarak tarımsal ilişkilerde ve dükkan, han gibi emlak sahibi olarak kent ticaretindeki yeri sorgulanmıştır. Vakıf kurumunun kırda ve kentte zenginliğin yeniden dağıtılmasında bir mekanizma olduğu vurgulanmış, bu yeniden dağıtımın şehirlerin yeniden şekillendirilmesi ve Kıbrıs gibi bir Osmanlı taşrasında yerel idareciler ile din görevlilerinin ilişkilerini nasıl düzenlediği araştırılmıştır. Ayrıca akarların ve hayratların dağılımı değerlendirilerek bütün bu ilişkilerin ve yeniden dağıtımın gerçekleştiği bir mekan tanımladığı iddia edilmiştir. Son olarak, belirli vakıfların muhasebe defterleri incelenerek hem vakıfların yıllar içerisindeki finansal durumları takip edilmiş hem de tezin temel problemleri mikro ölçekte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyze the social and economic activities of waqf institutions in early modern Ottoman Cyprus. This study does not consider waqfs to have been purely pious foundations. In addition, waqfs were a sign of social status and a dynamic agent in the rural and urban economy of the island. Mapping waqf deeds, this thesis initially examines the cash waqfs of Cyprus. I claim that cash waqfs were remarkable actors in the credit relations that become prevalent with the Ottoman administration on the island. By focusing on the relationships between founders, administrators and borrowers, the thesis argues that waqfs redefined conventional social roles and brought various people from different communities together within the context of these relations. Secondly, I argue that waqfs, as a landholder and real estate owner, were also significant actors in agrarian relations and urban trade. Each property is taken into consideration in itself and within early modern Cyprus socio-economic dynamics. Therefore, the waqf institution is treated as a mechanism that redistributed the urban and rural wealth of Cyprus. This redistribution both reshaped the landscape of cities and conducted a relation between governors and religious personnel in an Ottoman province. Thus, by evaluating the spatial distribution of waqfs' properties and endowments, I deduce that waqfs reproduced a space in which all these relations and redistributions happened. Finally, by examining the account books of certain waqfs, their financial conditions through the years and the primary concerns of the thesis are evaluated on a micro-scale.