Uluslararası hukukta yabancı devletin yargı bağışıklığı
The immunity of the foreign state in international law
- Tez No: 649355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK HUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Yabancı devletin yargı bağışıklığı, uluslararası kamu hukuku ile uluslararası özel hukukun kesiştiği alanlardan bir tanesidir. Hukuki temeli devletlerin egemen eşitliğine dayanan yabancı devletin yargı bağışıklığı, bir uluslararası örf ve âdet hukuku prensibi olarak yerleşmiştir. Buna göre, devletin yargı hakkına bir sınırlama getirilerek yabancı devletin ulusal mahkemeler önünde yargılanamaması sağlanmaktadır. Uzun bir süre mutlak olarak uygulanan yabancı devletin yargı bağışıklığı, günümüzde devletin özel hukuk ilişkilerinden doğan uyuşmazlıklarında geçerli değildir. Türk hukukunda da sınırlı bir şekilde uygulanan yabancı devletin yargı bağışıklığı, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'un 49. maddesinde düzenlenmiştir. İlgili hüküm gereği, yabancı devlete özel hukuk ilişkilerinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda bağışıklık tanınmaz. İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde yabancı devletin yargı bağışıklığı prensibine ilişkin temel kavramlar ile söz konusu prensibin uluslararası hukukta ve Türk hukukunda tarihi gelişimi, kaynakları ve unsurları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise devletlerin hangi hallerde bağışıklıktan yararlanabileceğinin belirlenmesi amacıyla, yabancı devletin yargı bağışıklığının kapsamı üzerine karşılaştırmalı bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The immunity of the foreign State is one of the areas where public international law and private international law intersect. The immunity of the foreign State which is legally based on the sovereign equality of the States, has been established as an international customary law principle. Accordingly, it is ensured that the foreign State cannot be tried before the national courts of another State by restricting that State's right to jurisdiction. The immunity of the foreign State, which has been applied absolutely for a long time, is not valid in today's disputes where the private law acts of the State are based. The immunity of the foreign state, which is also applied in a restricted manner in Turkish law, is regulated under the Article 49 of the Law No. 5718 on International Private Law and Procedural Law. In accordance with the relevant provision, the foreign State is not granted with immunity in disputes arising from private law acts of the State. In the first section of our two-section-study, basic concepts regarding the immunity of the foreign State and the historical development of the relevant principle in international and Turkish Law will be discussed as well as its sources and elements. In the second section, a comparative examination is held on the scope of the immunity of the foreign State with the purpose of determination of the situations where the immunity may be granted to the States.