Cistus laurifolius L. yaprak ekstraktlarının respiratuvar sinsityal virus (RSV)'una karşı antiviral aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antiviral activity of Cistus laurifolius L. leaf extracts against respiratory syncytial virus (RSV)
- Tez No: 649384
 - Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Biology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Medical Biology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğal kaynaklardan yeni ve etkili antiviral etkenler bulmak amacıyla yapılan bu çalışmada, Cistus laurifolius L. yapraklarından elde edilen metanol ve su ekstraktlarının in vitro antiviral özellikleri Respiratuvar sinsityal virus (RSV)'una karşı kolorimetrik XTT testi ile değerlendirilmiştir. Virusun neden olduğu sitopatik etkilere karşı %50 koruma sağlaması için gerekli konsantrasyon EC50 olarak tanımlanmış, CC50 (%50 Sitotoksik Konsantrasyon)'nin EC50'ye oranından da seçicilik indeksi (SI) belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; Cistus laurifolius metanol ekstraktının (EC50 = 0.504 µg/ml; SI = 188.91) RSV'ye karşı pozitif kontrol olarak kullanılan ribavirin (EC50 = 4.19 µg/ml, SI = 27.92)'den daha kuvvetli anti-RSV aktiviteye sahip olduğu, su ekstaktının ise antiviral aktiviteye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, Cistus laurifolius'un anti-RSV aktivitesinin değerlendirilmesine yönelik ilk rapordur.
Özet (Çeviri)
As an effort to search for new antiviral agents from traditional medicine, the methanol, and aqueous extracts of Cistus laurifolius L. were investigated in vitro antiviral activities against respiratory syncytial virus (RSV) with a XTT-based colorimetric assay. The antiviral activity of EC50 was defined as the concentration achieved 50% cyto-protection against virus infection and the selectivity index (SI) was determined by the ratio of CC50 (concentration of 50% cellular cytotoxicity) to EC50. As a result of the study, it was determined that the methanol extract (EC50 = 0.504 µg/ml; SI = 188.91) had anti-RSV activity more than ribavirin (EC50 = 4.19 µg/ml, SI = 27.92) which has been used positive control against RSV. On the other hand, antiviral activity could not be determined in aqueous extract.