Doğu Anadolu bölgesinin Malatya iline bağlı, Hekimhan ilçesinin Başak mahallesindeki müzik kültürü ve gündelik hayattaki yeri
The music culture in the East Anatolia region, the city of Malatya, Hekimhan twon and Basak borough and it's daily place in life
- Tez No: 649424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ROHAT CEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışması, Malatya ilinin Hekimhan ilçesinin günümüz adıyla Başak mahallesi eski adıyla Basak köyü halkının kendilerine özgü ürettikleri müzik eserlerini, ağıtlarını ve müziği hayatlarının bir parçası olarak nasıl kullandıklarını gün yüzüne çıkartmak amacıyla hazırlanmıştır. Müzik kültürümüzün yok olmaya başladığı, kültür miraslarımızın unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde, konu alınan köyün ve köy halkının bu duruma direnç göstererek müzik mirasını nesiller boyunca aktarma çabası, insanları bir araya toplamak için müziği bir iletişim aracı olarak kullanması ender rastlanan durumlardan biridir. Konusu geçen bu köy, kurulduğu dönemlerde yol baskınların arasında kaldığı için ''Basak'' olarak anılmaya başlanmıştır. Geçmişte yaşayan insanların gördüğü zulüm ve eziyetleri konu alan ağıtların ve türkülerin haricinde, köy halkı müziği dini inanışlarında, kız istemelerinde, düğünlerinde, çocuk oyunlarında, kış yarısı adını verdikleri oyunlarda kısacası hayatlarının her alanlarında kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was prepared to reveal how the people of Başak village, formerly known as Başak neighborhood, today's name of the Hekimhan district of Malatya province, used their indigenous musical works, laments and music as part of their lives. In today's world where our music culture has begun to disappear and our cultural heritage is about to be forgotten, it is one of the rare cases that the village and the people of the village resist this situation and use music as a means of communication to gather people together. This village, the subject of which is mentioned, was started to be known as 'Basak' because the road was among the raids in the period when it was founded. Apart from the laments and folk songs about the persecution and persecution of the people living in the past, the village people have used their lives, in short, in their religious beliefs, asking girls, weddings, children's games, and games they give in winter.