Yoksulluk sorunu ve İstanbul'da yaşayan bireylerin yoksulluk algısı üzerine bir uygulama
Poverty and an empirical study on poverty perception: The case of Istanbul
- Tez No: 649430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÇAKMAK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarih boyunca toplumların farklı boyutlarda karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan biri hiç şüphesiz yoksulluktur. Yoksulluk sadece belirli bir gelir düzeyinin altında kalmak gibi yalnızca ekonomik değerlerle açıklanabilecek bir olgu değil, aynı zamanda sosyal, siyasi ve insani ögeleri de barındıran çok yönlü bir olgudur. Son yıllarda dünya üzerinde büyük bir refah artışı sağlanmasına rağmen yoksulluğun hâlâ günümüzün en önemli sorunlarından biri olması bu çok yönlü ve girift yapısından ileri gelmektedir. Mutlak, göreli, kronik vb farklı şekilde isimlendirilebilen yoksulluk, farklı ölçüm yöntemleriyle tespit edilebilmektedir. Bu çalışmada İstanbul'da yaşayan bireylerin yoksulluk durumlarının ve yoksulluk algılarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın verileri, bireylerin yoksulluk durumlarını ve algılarını ölçmeye yönelik hazırlanan anket çalışmasıyla sağlanmıştır. İstanbul'da yaşayan 540 kişiye uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Örneklem sayısının yeterli olup olmadığı ve verilerin faktör analizine uygun olup olmadığı KMO katsayısı ve Bartlett Sphericity testi yapılarak değerlendirilmiş, elde edilen sonuçların gerekli varsayımları karşıladığı görülmüştür. Ayrıca yapı geçerliğini incelemek için keşfedici faktör analizi uygulanmış ve iki faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcıların sorulara vermiş olduğu cevapların dağılımının belirlenmesi için yüzde-frekans analizi, katılımcıların yoksulluk algısını belirleme ölçeğinden almış oldukları puanların incelenmesi için ise betimsel analiz teknikleri kullanılarak çalışma detaylandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular bireylerin yoksulluk durumlarının tespiti ve yoksulluk algısı üzerine kapsamlı bir yorum yapma imkânı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the major difficulties that societies have experienced throughout the history is poverty. Poverty is not an issue that can be defined only by economic criteria like living under a certain income level, it is an issue that includes social, political and human factors. Although,an increase in welfare occurred in last decade the poverty is still one of the major problems because of its complex structure. Poverty, which can be named as absolute, relative, chronic etc. differently, can be determined by different measurement methods. The aim of this study is to state the poverty level and poverty perception of people who live in Istanbul. The data of this study is determined by the questionnaire that includes the questions about individual's poverty level and perception of poverty. The questionnaire has been applied to overall 540 participants in Istanbul and the data of the questionnaire is analyzed through SPSS 25.0 statistical program. Whether the number of sample is sufficient or not and the data for factor analysis is appropriate or not was evaluated through Bartlett Sphericity test and KMO parameter and it is observed that the obtained results meet the hypothesis. In order to examine the construct validity of the scale, exploratory factor analysis was performed and a twofactor structure was acquired. By using the validity-reliability analysis, it is observed that the Cronbach Alfa coefficient met the required reliability condition based on the internal consistency. In order to determine the distribution of participant's answers, the percentage frequency analysis was used. In addition, in order to examine participants' scores from poverty scale, descriptive analysis was used. Thus, the study was elaborated by using different types of analysis. In conclusion, findings obtained by the analysis present the opportunity of comprehensive evaluation on the perception level and perception of poverty of people who live in Istanbul.