Explaining the expansion of Turkey's arms industry
Türk savunma sanayisinin genişlemesinin incelenmesi
- Tez No: 649438
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE EDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı sistemine geçişinden sonra kurulan Türk silah endüstrisinin yeni bürokratik şeklini incelemektedir. Bu çalışma, üç sütunlu bir çerçeveye sahiptir. İlk sütun olan savunma üretimi literatürü, devletlerin silah inşa etme motivasyonlarını ve çabaları boyunca karşılaştıkları zorlukları getiriyor. İkinci sütun, literatüre göre silah yapma kapasiteleri sıralamasında Türkiye'ye yakın konumlanan uluslararası örneklerdir. Üçüncü sütun, Türkiye'nin savunma inşasında eylemlerini şekillendiren dört ana faktörün sürekliliğini / süreksizliğini kontrol eden eski Türk hükümetlerinin silah inşa etme deneyimleridir. Bu faktörler, Türkiye'nin NATO içindeki ilişkileri, sivil-asker ilişkileri, dışa bağımlılık ve dış politikada egemen olma arzusu ve bir sanayi politikası olarak silah yapımıdır. Bu çerçeveden hareketle bu tez; NATO içindeki ilişkilerin, sivil-asker ilişkilerinin, Türkiye'nin savunmada dışa bağımlılığının, sanayileşmeyi tetiklemek gibi sivil amaçlı silah üretiminin sürekliliğini / süreksizliğini ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu tez, NATO içinde devam eden uyumsuzluğun ve AKP'den önce hâlihazırda var olan endüstriyel kapasitenin, 2004 yılında yerli üretimde büyümeye ve dışa bağımlılığın azalmasına yol açan yerel üretimine geçişi sağladığını göstermektedir. Bu tez, askeri ve sivil taleplerin silah yapımında nasıl farklılaştığını ve savunma üretiminin yerlileştirilmesi sürecinde sivil amaçların askeri çevrelerin isteklerinden nasıl daha çekici hale geldiğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma, AKP'nin karar alma mekanizmalarında sivil nüfuzunu artırmak için Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği yasama kapasitesini kullanarak Türk savunma sanayisinin yapısını değiştirdiğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the new bureaucratic form of the Turkish arms industry established after Turkey's shift to the Presidential system. This study has a three- pillar framework. The first pillar, the building arms literature brings the motivations of the states to build arms and the challenges they have faced throughout their endeavours. The second pillar is the international cases which are located close to Turkey in the rankings of the capacities to build arms according to the literature. The third pillar is the experiences of the former Turkish governments' to build arms, which checks the continuity/discontinuity of four main factors that shape Turkey's actions in defence building. These factors are Turkey's relations within NATO, civil- military relations, foreign dependency and the desire for autarky in foreign policy, and building arms as an industrial policy. Upon this framework, this thesis tries to detect the continuity/discontinuity of the relations within NATO, civil-military relations, Turkey's foreign dependency on defence, building arms with civilian purposes such as triggering industrialisation. This thesis suggests that the continuing dissonance within NATO and the already aggregated industrial capacity before AKP enabled the shift to producing local equipment in 2004, which led to growth in the indigenous production and the decrease of the foreign dependency. This thesis shows how military and civilian motivations differ in building arms and how civilian purposes became more appealing than the motivations of the military spheres' in the process of indigenisation of defence production. AKP changed the structure of the Turkish defence industry by using the legislative capacity brought by the Presidential system to increase civilian influence in the decision-making mechanisms.