Türk romanında anti-kahramanın oluşumu (Başlangıçtan 1950'ye kadar)
The formation of anti-hero in Turkish novel (From the beginning to 1950)
- Tez No: 649444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türk Romanında Anti-kahramanın Oluşumu (Başlangıçtan 1950'ye Kadar) adlı bu tez, Türk romanında anti-kahraman olgusunun nasıl ortaya çıktığını ve hangi değişim aşamalarından geçerek 1950'li yıllara gelindiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle kavramsal bir çerçeve çizilmiştir. Bu çerçeve çizilirken anti-kahraman teriminin ne anlama geldiğinin anlaşılması için önemli olan kahraman olgusu üzerinde durulmuştur. Kahraman, anti-kahraman terimlerinin tanımları ve tarihi serüveni de anlatılmıştır. Kavramsal çerçeve çizildikten sonra Türk romanının ilk örneklerinden itibaren anti-kahraman özelliği taşıyan kahramanların kurgulandığı romanlar üzerinde durulmuştur. 1950'li yıllara kadarki süreç kronolojik olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation named as The Formation of Anti-Hero in Turkish Novel (From the Beginning to 1950) is to introduce how anti-hero phenomenon emerges and goes through changes till 1950's. In order to achieve this purpose, a conceptual framework is constructed in the first place by emphasising the hero phenomenon which is crucial to perceive the term of anti-hero. Also, the definitions and historical processes of hero and anti-hero are introduced. After constructing the conceptual framework, the novels in which heroes mainly shaped by anti-hero features are handled chronologically from the period starting with the first samples of Turkish novel to the 1950's.