Türk romanında anti kahramanlar
The antiheroes in Turkish novels
  1. Tez No: 633524
  2. Yazar: BARIŞ BERHEM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu çalışma, modernite ile birlikte kahraman algısındaki kırılmayla ortaya çıkan antikahramanın tarihsel gelişimini ve Türk romanındaki örneklerini incelemektedir. Antikahramanların çeşitlerini örnekler üzerinden inceleyerek yıllara göre ortaya çıkan farklılıkları ve benzerlikleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Öncelikle modernite öncesinde kahramanın dönüşümüne odaklanılmakta, daha sonra antikahramanın meydana gelmesine imkân sağlayan modernite irdelenmektedir. Batı'da antikahramanın gelişimi ve tanımlamaları verilerek bütünlüklü bir antikahraman algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Ardından Türk romanında modernleşme aşamaları ışığında antikahramanların öncülleri örneklerle tanımlanmakta, böylece antikahramanın doğuşunu sağlayan süreç bağlamsal bir düzlemde ifade edilmektedir. Türk romanında antikahramanın ilk olarak ortaya çıktığı 1940'lı yıllardan itibaren yaşadığı dönüşüm, modernitenin etkileri göz önünde tutularak değerlendirilmiş, tarihsel arka planla birlikte Türk romanındaki antikahramanlar sınıflandırılmıştır. Verilen örnekler üzerinden antikahramanın Türk romanındaki yolculuğu bütünlüklü bir şekilde sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examines the historical development of anti-hero which emerged following the transformation in the perception of anti-hero as a result of modernity and its examples in Turkish novels. Analyzing the examples of anti-hero types, it also aims to present the similarities and differences emerging throughout years. This study primarily focuses on the transformation of hero before modernity, and then addresses modernity enabling the emergence of anti-hero. Through presenting the development and definition of anti-hero in the West, a whole anti-hero perception is tried to be created. Then, the precessors of anti-heroes are described and exemplified under the light of modernization stages of Turkish novels, thus the emergence process of anti-hero is expressed in a contextual level. The transformation of anti-hero since 1940s when it first emerged in Turkish novels is evaluated given the effects of modernity and the anti-heroes in Turkish novels are classified within the context of historical background. The present study tries to present the complete journey of anti-hero in Turkish novels through examples.