Semitik dinlerde giriş ritüelleri
Entry rituals in semitic religions
  1. Tez No: 649446
  2. Yazar: İLAY TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ZAKİR ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnisiyasyon bireye, yeni bir dine kabul edilmek veya mevcut dinde mükellefiyet sağlamak şeklinde, dini hayata dahil olabileceği bir statü sağladığından manevi yaşamın en önemli fenomenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İnisiyasyon erginlenecek bireye, dini yaşamın bir parçası olma, beşeri cemaate katılma ve topluluğun mitolojik ve kültürel geleneklerini öğrenerek her açıdan toplumun sorumlu bir üyesi olma yolunu açmaktadır. İlk örneklerine ilkel topluluklarda rastladığımız inisiyasyon ritüelleri, farklı derecelerde ve farklı şekillerde tarihin her döneminde varlığını devam ettirmiş, zamanla toplumsal değerler içerisindeki yeri, nispeten etkisini kaybetmişse de özü ve maksadı daima aynı kalmıştır. Semitik dinlerde inisiyasyon ritüelleri üzerine bir inceleme yapmayı hedefleyen bu çalışmada inisiyasyona toplu bir bakış ortaya koymak adına ilkel kabilelerde ve modern öncesi topluluklarda inisiyasyon örneklerine de yer verilmiştir. Yahudilikte, dinine giriş ritüeli olarak icra edilen sünnet (brit milah) ve dini yaşantıda birtakım yükümlülüklerle mükellef olmayı sağlayan bar mitzvah ve bat mitzvah törenleri, inisiyatik ritüeller olarak kabul edilmektedir. Hıristiyanlık dinine giriş maksadıyla icra edilen vaftiz ve bireye Hıristiyan olma sorumluluğu yüklenmesinde başvurulan evharistiya (komünyon) ve konfirmasyon Hıristiyanlıktaki inisiyasyon ritüelleridir. İslam dininde ise ritüel manada bir inisiyasayon şekli bulunmamaktadır. İslam dininde dine giriş iman etmek ve bunu ifade etmekle, dini yaşamda mükellefiyet ise buluğ çağına erişmekle sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Initiation is considered as one of the most important phenomena of spiritual life, as it provides the individual with a status in which he/she can be included in religious life, either by accepting a new religion or by being obliged to existing religion. Initiation paves the way for an individual to become a part of religious life, join the human community and become a responsible member of society in all respects by learning the community's mythological and cultural traditions. The initiation rituals the first examplesof which we encountered in primitive societies, continued to exist in different periods and in different ways in every period of history, and over time, its place in social values has lost its relative influence, but its esence and purpose have always remained the same. In this study, which aims to analyze the initiation rituals in semitic religions, examples of initiation primitive tribes and pre-modern societies were also included in order to reveal o collective view of initiation. In Judaism, the cşrcumcission (brit milah) performed as an entrance ritüal to Judaism, and the bar mitzvah and bat mitzvah ceremonies, which enable individuals to be ressponsible for some obligations in religious life, are considered as initiation rituals. The baptism, which is performed fort he purpose of entering the christian religion, and the evharistiya (communion) and confirmation applied for the responsibility of being a Christian are the initiation rituals in Christianity. In İslam religion, there is no from of initiation in a ritual sense. In İslam acceptance to religion is provided by believing and expresing it, while in religious life, obligation is acgieved by reaching the age of buberty.