From images to words: Projection of Brueghel upon William Carlos Williams poetry
Resimlerden sözcüklere: Ressam Brueghel'in William Carlos Williams şiirlerindeki yansıması
  1. Tez No: 649451
  2. Yazar: GAMZE AR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Amerikalı Modernist şair William Carlos Williams'ın, Onbeşinci yüzyıl Felemenk ressamlarındanbiri olan Pieter Brueghel'ın resimlerine bakarak yazdığı şiirler incelenmektedir ve bu şiirler aynı zamanda iki farklı sanat dalını aynı çatı altında birleştirerek bunların birbiriyle olan etkileşimini yakından inceler. Williams'ın resimlerden sözcüklere taşıdığı aktarımların terimsel adı olanekphrasis, yani görsel bir sanat eserinin dilsel imgelerle birleşerek açığa vurumu, bu çalışmanın esas argümanını göstermektedir. Heffernan (1939-) bunu, görsel ifadelerin dilsel yansıması olarak tanımlamıştır. Bu çalışma, Brueghel'ın resimlerini incelemenin yanı sıra Williams'ın şiirselifadelerini esas alır ve onun on bir şiirini yapısal, sembolik ve tematik açıdan karşılaştırarak analiz eder. Araştırmanın ana kaynağı olan Williams'ın şiir kitabı,Pictures from Brueghel and Other Poems(1962) şiirin görselliği nasıl yansıttığı ve kelimelerin canlanarak okuyucunun zihninde nasıl bir resim çizdiğini göstermektedir. Bu bakımdan tez, hem şiirsel dil hem de görsellik üzerinde duracak ve disiplinler arası bir çalışmaya imza atacaktır. Araştırma, Williams'ın Modernist şiirlerini incelerken öncelikle şairin hayatından ve ilham kaynaklarından bahsetmektedir. Örneğin, şairin görselliğe ilgisi ne zaman oluşmaya başlamıştır? Ressam Brueghel'ın eserlerini dilsel olarak ifade etme fikrine nereden varmıştır? Hayatında resimleri incelemek ne kadar önemli olmuştur? Bütün bu sorular ve daha fazlası araştırmanın içinde yer almaktadır. Şair Williams odaklı giden yüksek lisans tezi şiirlerin yanı sıra, ressam Brueghel'i de incelemekte ve onun hayatı ile sanatsal bakış açısını okuyucuya sunmaktadır. Çok yönlülüğüyle bu araştırma okuyucularda farklı deneyimleri oluşturacak ve onlara yeni bakış açıları kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
This research examines the eleven poems of the Modernist American poet, William Carlos Williams who is inspired by the masterpieces of the Dutch painter Pieter Bruegel, the Elder, of the fifteenth century. The inter-relation between painting and poetry is calledekphrasis, which can be simply explained asthe linguistic projection of visual art. Heffernan (1939-) defines this term as“the verbal representations of visual representations.”In addition to ekphrasis, this thesis aims to analyze the eleven poems of Williams in terms of structural, symbolic and thematic approaches. The primary source of this study is the poetry book,Pictures from Brueghel and Other Poems(1962) by Williams who has reflected upon the paintings of Brueghel.The first part of this study will focus on Williams' poetic life in order to understand theekphrasticnature of his selected poems. For instance, when did Williams' interest for visual art start? Where did he acquire the idea that revealed the paintings of Bruegel in the embodiment of words? What did it mean to analyze Brueghel's paintings? All these questions and more will be answered in the research. This thesis focuses not only on the poet, Williams and his poetic revelations, but also on Brueghel's artistic perspectives and concerns. The research aims to construct versatile experiences and enrich new dimensions in readers.