İkale, muhalâ'a ve kitâbet akidleri mukayesesi
Comparison between contract termination, divorce agreement and contract of manumission between a master and slave
- Tez No: 649456
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmada tarafların karşılıklı anlaşma ile akdi bitirmeleri konusu ikale,muhalâ'a ve kitâbet akidleri üzerinden ele alınmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölömde ikale, muhalâ'a ve kitâbet akidleri detaylı olarak islam hukuku açısından dört mezhebe göre anlatılmıştır. İkinci bölümde ise çalışmada ele alınan ikale, muhalâ'a ve kitâbet akidlerinin özellik ve gayeleri bakımından mukayesesi yapılıp benzer ve farklı noktaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
in the research, the issue of the parties to terminate the contract by mutual agreement has been discussed over the contract termination, divorce agreement and contract of manummission between a master and slave. In the first chapter, contract termination, divorce agreement and contract of manummission between a master and slave are explained in detail according to four sects in terms of Islamic law. In the second part, contract termination, divorce agreement and contract of manummission between a master and slave discussed in the research are compared in terms of their particulars, purposes, similar and different points are determined.