İş sözleşmesinin ikale yolu ile sona erdirilmesi
Termination of employment contract by mutual termination agreement
- Tez No: 472105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA BURCU SAVAŞ KUTSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İkale, işçi ve işverenin iş sözleşmesinin sona ermesini amaçladıkları bir sözleşmedir. Taraflar, sözleşme özgürlüğü çerçevesinde serbest iradeleri ile bu yönde bir anlaşma elbette yapabilmelidirler. Bu nedenle ikalenin kurulması, şekli gibi geçerlilik denetimi öncelikle Borçlar Hukuku genel hükümler uyarınca yapılmaktadır. Diğer yandan İş Hukukunun işçiyi koruma ilkesi, ikale sözleşmesinin bu yönden de ayrı bir denetimini zorunlu kılmaktadır. Zira ilk kez 4773 sayılı Kanun ile İş Hukukuna dahil olan iş güvencesi sisteminden kaçmak ve kanunun işçi lehine getirdiği hükümleri dolanmak amacıyla işverenler 2003 yılından itibaren fesih iradesini işçiler ile yaptıkları ikale sözleşmelerinin ardına gizlemişlerdir. Görüldüğü üzere ikale sözleşmesi, işverenlerin kanunun emredici hükümlerinden sıyrılmak eğilimlerinin önüne geçmek amacıyla bir de İş Hukuku açısından denetlenmelidir. Bu denetim zamanla farklı kriterlerin doğmasına sebep olmuştur. Mevcut çalışmada, bu kriterler ile ikalenin geçerlilik şartları ve geçersizlik sonuçları irdelenmiştir. Bu incelemede konu; doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları da ele alınmak sureti ile açıklanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Mutual termination agreement is one whereby an employee and an employer seek termination of the employment contract. The parties should absolutely be able to enter into an arrangement to that effect by their free wills within the framework of freedom of contract. Hence, establishment of the mutual termination agreement, validity supervision as to its form, etc., are carried out in accordance with the general obligations of the Law of Obligations. On the other hand, the principle of the Law of Obligations on protecting the employee requires a distinct supervision of the mutual termination agreement from this aspect, either. Because, in order to evade the job security system, which was first incorporated in the Labor Law through the Law no. 4773, and to the circumvent provisions introduced by the law in favor of the employees, the employers concealed the will of termination behind the mutual termination agreements they have made with the employees since 2003. As it is seen, a mutual termination agreement should be supervised in terms of the Labor Law, as well, in order to prevent the attempts by the employers to get over the imperative provisions of the law. This supervision has resulted in emergence of different criteria over time. The present study deals with these criteria as well as the requirements for validity of the mutual termination agreement and effects of its invalidity. In this discussion, the subject is tried to be explained through considering the views in the doctrine and Supreme Court decisions