Akut koroner sendromlu olgularda serum ürik asit konsantrasyonları ve koroner kalp hastalığı risk faktörleri ile ilişkisi
Serum uric acid concentrations in patients with acute coronary syndrome and its relationship with coronary heart disease risk factors
  1. Tez No: 649497
  2. Yazar: DENİZ ÖĞÜTMEN KOÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL EKİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda akut koroner sendrom (AKS) tanısı ile koroner yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan hastalar ile sağlıklı gönüllüler arasında serum ürik asit konsantrasyonlarını karşılaştırmayı amaçladık. Ayrıca serum ürik asit konsantrasyonları ile koroner kalp hastalığı risk faktörleri (KKH) arasındaki ilişkiyi araştırdık. Yöntemler: Bu çalışmaya AKS tanısı ile koroner YBÜ' de yatan 39 (%31) kadın ve 87 ((%69) erkek, 126 hasta dahil edildi. Kontrol grubu, fizik muayene ve rutin kan tetkikleri normal olan 12 erkek (%23,5), 39 kadın (%76,5) olmak üzere toplam 51 sağlıklı gönüllüden oluşuyordu. Bulgular: AKS grubunda ortalama serum ürik asit konsantrasyonları 5,43 ± 1,59 mg/dl, kontrol grubunda 4,37 ± 0,95 mg/dl bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to compare serum uric acid concentrations between patients hospitalized in the coronary intensive care unit (ICU) with a diagnosis of acute coronary syndrome (ACS) and healthy volunteers. In addition, we investigated the relationship between serum uric acid concentrations and coronary heart disease risk factors (CHD). Methods: Thirty-nine (31%) females and 87 (69%) males, 126 patients hospitalized in the coronary ICU with the diagnosis of ACS were included in our study. The control group consisted of 51 healthy volunteers, 12 males (23.5%) and 39 females (76.5%) with normal physical examination and routine blood tests. Results: Mean serum uric acid concentrations were 5.43 ± 1.59 mg / dl in the ACS group and 4.37 ± 0.95 mg / dl in the control group.