Hafif ve orta derece aort darlığında aort darlığı ciddiyeti ile kalp hızı toparlanma zamanı, kontraktilite rezervi , global sol ventrikül yüklenme endeksi karşılaştırılması
Correlation between aortic stenosis severity and contarctilite reserve, heart rate recovery time, global left ventricular load index at mild and modarte aortic stenosis
- Tez No: 365245
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TAVİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Hafif ve orta derece aort darlığında, aort darlığı ciddiyeti ile kalp hızı toparlama zamanı, kontraktilite rezervi ve global sol ventrikül hacim yüklenme endeksi arasındaki ilişkiyi karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya, ekokardiyografide bakılan ortalama aort gradiyentine göre hafif ve orta derece aort darlığı olan 20 hasta alındı. Hastalarda arteriyal tansiyon ve ritim monitörü altında Treadmill efor testi ile yaşa göre hesaplanan en yüksek kalp hızına ulaştıktan sonra dinlenme fazının birinci dakikasındaki kalp hızı kaydedilerek, kalp hızı toparlama zamanı (Heart rate recovery ) elde edildi. Hastaların boy ve kilo ve arteriyal tansiyon ölçümü yapıldı. Hastalarda ekokardiyografi ile sol ventrikül çıkış yolu ve aortun sinotübüler bileşkedeki çapı ölçüldü, aort kapakta sürekli dalga ile sol ventrikül çıkış yolunda ve sinotübüler bileşkede anlık dalga (Pulse Wave) ölçüm yöntemiyle en yüksek ve ortalama gradiyentler ve jet velositeler hesaplandı. Bulunan sonuçlar Zva(global load index)= (SAP + ΔPnet)/SVi formülündeki yerine konarak global sol ventrikül yüklenme endeksi sonucu elde edildi.Modifiye Simpson yöntemiyle ekokardiyografide ölçülen diyastol ve sistol sonu hacimleri kullanılarak ejeksiyon fraksiyonu hesaplandı, aynı ejeksiyon fraksiyonu hesaplanması kan basıncı ve EKG monitörizasyonu eşliğinde 5 mcg/kg/dakika dozunda başlanıp hedef kalp hızına ulaşılana kadar her 3 dakikada 5 mcg/kg/dakika artırıp en yüksek doz 30 mcg/kg/dakika intravenöz infüzyon şeklinde verilen dobutamin sonrası yapıldı ve dobutamin sonrası yüzde olarak ejeksiyon fraksiyonundaki artış hesaplanarak kontraktilite rezervi sonucu elde edildi. Bulgular: Hafif ve orta derece aort darlığı olan her iki grupta diabetes mellitus, hipertansiyon, hiperlipidemi, stabil koroner arter hastalığı hikayesi ve sigara kullanımı sıklığı açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p:0,892). Hafif ve orta derece aort darlığı olan iki hasta grubunda, kontraktilite rezervi açısından istatiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktu (% 5,31±1,21 karşılık % 5,37±1,06 p:0,551). Hafif ve orta derece aort darlığı olan hastalarda global sol ventrikül yüklenme endeksi yüksek olan hasta yoktu. Aort kapak darlığı derecesi ile global sol ventrikül yüklenme endeksi arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (2,0,8±0,42 karşılık 2,09±0,63 mmHg/ml/m2). Hafif ve orta derece aort darlığı olan hastalarda aort kapak darlığı derecesi arttıkça, birinci dakika kalp hızı toparlanma zamanının bozulmadığı saptandı (19,9±13,8 karşılık 16,8±7,3 atım/dakika p:0,246). Tartışma ve sonuç: Çalışmamızda hafif ve orta derece aort darlığı olan iki grup arasında, aort kapak darlığı derecesi ile global sol ventrikül yüklenme endeksi, kontraktilite rezervi ve kalp hızı toparlanma zamanı arasında anlamlı bir istatiksel ilişki saptanmadı. Daha önceki çalışmalar ciddi aort darlığı hastalarında yapılmış ve sol ventrikülde sistolik ve diyastolik fonksiyon kayıpları vardı. Bizim çalışmamızda hastaların sol ventrikül fonksiyonlarının normal olması bu sonuçlara sebep olmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was eveluate the relationship between global left ventricle load index, contractile reserve, heart rate recovery with aortic stenosis severity. Methods: We accept twenty patient whom had mild and modarate aortic stenosis. Patient run as Treadmil effort test procudere at that time monitored with arterial and rhythm holter. When patient reached maximum heart rate, we finished effort test. At the first minute of recovery period, we noted heart rate of patient. We calculated the difference between maximum heart rate and heart rate at first minute of recovery period, then we found heart rate recovery at first minute. We measured diameter of aort at the level of left ventricule out truct and sinotubuler junction, using echocardiography. We found maximum and mean gradient, jet velosite of aort at the level of left ventricule out truct, valve and sinotubuler junction using continious wave and pulse wave method. We used those findings at the formula of that Zva(global load index) = (SAP + ΔPnet)/SVi and then calculated the left ventricule load index.We calculated ejection fraction using modified Simpson method at rest. After that we infused dobutamine with intravenous line at the monitorisation of arterial blood prussere and cardiac rhythm. We increased the dose of dobutamine while achiving the target heart rate. Maximum dobutamine dose was limited at 30 mcg/kg/min. And then we calculated ejection fraction again. We found difference between ejection fraction which found at rest and achived the maxımum heart rate and calculated the contractile reserve. Findings: There was two group that mild and modarate aortic stenonis group. The groups were homogeneous that there wasn't any difference at diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, smoking and coronary heart disease distribution (p:0,892). Contractile reserve was not statistical different between mild and modarate aortic stenosis groups. (% 5,31±1,21 to % 5,37±1,06 p:0,551). Global left ventricule load index was below the basal value at all patients, so that there wasn't any correlation between aoric stenosis severitiy and global left ventricule load index (2,0,8±0,42 to 2,09±0,63 mmHg/ml/m2).Heart rate recovery didn't become abnormal while aortic stenosis grade had increasing (19,9±13,8 to 16,8±7,3 bpm p:0,246). Discussion and results: We didn't find statistical correlation between aortic valve mean gradient and global left ventricüle load index, heart rate recovery, contractilite reserve. At many studies correlation between aortic stenosis severity and global left ventricüle load index, heart rate recovery, contractilite reserve were studied on severe aortic stenosis. And at that studies patient had devoloped systolic and diastolic left ventricüle disfunction. In our study left ventricule systolic and diastolic function was good. So that, we didn't find any association between aortic stenosis severity and those parameters.