Kronik migren hastalarında risk faktörleri ve tetikleyicilerin belirlenmesi
Determination of risk factors and triggers in patients with chronic migraine
  1. Tez No: 649525
  2. Yazar: AHMET YUSUF ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM BIÇAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Migren en az 3 ay boyunca baş ağrılı gün sayısının ayda 15 günden fazla olması ve bunların en az sekizinin migrenöz karakterde olması olarak tanımlanmaktadır. Epizodik özellikteki hastaların yaklaşık %3'ü bu dönüşümü yaşamaktadır. Bu çalışmada kronik migren tetikleyicileri ve risk faktörlerinin belirlenmesi, maskelenmiş papil ödemsiz idiopatik intrakraniyal hipertansiyon(İİH) hastalarının varlığının değerlendirilmesi ve yol gösterici ipuçlarının saptanması planlanmıştır. Ayrıca Kronik migrenin retinal sinir lifi tabakası (RSLT) üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim dalı Baş ağrısı polikliniğine 2018 Temmuz-2020 Temmuz tarihleri arasında Baş ağrısı polikliniğine başvuran, ICHD-3'e göre kronik migren tanı kriterlerine uyan 57 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar ayrıntılı olarak değerlendirilmiş, vücut kitle indeksi(VKİ) sonuçlarına göre sınıflandırılmıştır. Hormon profili, Beyin MR, beyin/servikal MR venografi, görme alanı ve RSLT için Optik koherans tomografi (OCT) tetikleri uygulanmıştır. MIDAS ölçeği ile dizabilite düzeyi belirlenmiştir. VKİ yüksek ve görme alanında İİH açısından anlamlı patoloji saptanan olgulara Lomber Ponksiyon(LP) yapılarak BOS basıncı ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmamız, 57 hastadan ( % 98.25'i kadın) oluşmaktadır. Hasta yaşı VKİ ve migren tanı süresi artıkça MIDAS skoru artma eğilimi göstermiştir(p=0,004), (p=0,049),(p= 0,045). Habitual horlama saptanan hastaların VKİ daha yüksek saptanmıştır (p= 0,028). Ailede migren olan hastalarda migren başlangıç yaşı daha düşük bulunmuştur(p=0,041). %77'sinde depresif semptom öyküsü tespit edilmiştir. İİH açısından . LP uygulanan 11 hastadan 9'unda BOS basıncı 250 mmH2O üstü, bir hasta ise 230 mmH20 olarak ölçülmüş olup, bu olgular klinik, görme alanı ve BOS basıncı sonuçlarına göre papil ödemsiz idiopatik intrakraniyal hipertansiyon olarak düşünülmüştür(%17).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective : Chronic migraine is defined as headache occurring on 15 or more days permonth for more than three months, which, on at least 8 days per month, has the features of migraine headache. Approximately %3 of episodic migraine transform chronic migraine. In this study our aim was to determine the triggers and risk factors that play role in transformation of chronic migraine, guiding clues for patients with migraine like headache with underlying idiopatic intracranial hypertension(IIH) without papilledema. Also it was planned to investigate the effects of chronic migraine on the retinal nerve fiber layer (RNFL). Method : Fifty-seven patients with chronic migraine who admitted to Çukurova University, Faculty of Medicine, Department of Neurology, Headache Clinic between July 2018 to July 2020 were included in this prospective study. Patients were evaluated in detail and classified according to the body-mass index (BMI). Hormone profile, Brain magnetic resonance imagination (MRI), brain / cervical MR venography, visual field and Optical coherence tomography (OCT) assays were planned. Migraine disability level was determine using MIDAS questionnaire. Lumbar Puncture (LP) was performed for the cases with high BMI and significant pathological visual field abnormalities for IIH, followed with cerebrospinal fluid (CSF) pressure measurement. Results : Our study involved 57 (98.25% female) patients. Age, BMI and duration of migraine diagnosis tended to increaseas as MIDAS score increase(p=0,004 , p=0,049, p= 0,045 respectively). Patient with habitual snorring had higher BMI(p=0,028). Patients with family history of migraine had earlier migraine onset(p=0,028). % 77 of patients had history of depressive mood symptom. In terms of IIH 9 of 11 patient who underwent LP had CSF pressure above 250 mmH2O, one patient had 230 mm H2O. According to clinical, visual field, CSF pressure findings, these patients were classified as IIH without papilledema. IIH and chronic migraine patients were compared according to clinical findings.