İlaç aşırı kullanım başağrısında gıda tetikleyicileri ve huzursuz bağırsak sendromu birlikteliği
Co-occurrence of medication overuse headache and irritable bowel syndrome and food trgigers
- Tez No: 987546
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA BOLAY BELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada İAKB ile HBS birlikteliğini ve migren, kronik migren ve İAKB'de gıda ve gıda katkı maddeleri tetikleyicileri araştırılmıştır. Literatürde klasik olarak çikolata, peynir, kırmızı şarap gibi gıdalar tetikleyici olarak bilinmekte olup bu çalışmada gıdaların kendi geleneklerimize ve yeme içme alışkanlıklarımıza uygun gıda tetikleyicileri saptanmaya çalışılmıştır. Anket çalışmamıza katılan 1118 kişinin cevapları analiz edilmiştir ve İAKB'ye özgü gıda tetikleyicileri muz, elma, kiraz, kayısı, karpuz, zeytin, dondurma ve yoğurt olarak belirlenmiş ve ayrıca İAKB'ye özgü gıda tüketim davranışı olarak balık, şekerli gazlı içecekler, süt, kaymak, krema, portakal suyu, mercimek, lahana, turşu tüketiminden kaçındıkları saptanmıştır. İAKB'ye özgü gıda tetikleyicilerinin ortak özelliklerine bakıldığında muz, elma, kiraz, kayısı, karpuz gibi günlük hayatta sık tüketilen, sağlıklı ve doğal meyvelerdir. Bu gıdaların bir başka ortak özelliği ise dopaminden zengin ve dopamin salınımına neden olan gıdalar olmasıdır ve bu çalışma İAKB hastalarında spesifik gıda tetikleyicilerinin dopaminerjik gıdalar olduklarını gösteren ilk çalışmadır. Çalışmamızda migrene özgü gıda tetikleyicilerinin İAKB'den farklı olarak daha çok histaminerjik gıdalardan ve gıda katkı maddesi içeren işlenmiş gıdalardan oluştuğunu saptanmıştır. Migren ve İAKB hastaları başağrısına neden olan gıda tetikleyicilerinin farkında olmalı ve tedavi planına dahil edilmelidir. Migrenli bireyler başağrıları nedeniyle sık ağrı kesici almaya başladıkları dönemde yediklerine dikkat etmelidir ve özellikle işlenmiş, katkı maddesi içeren gıdalardan kaçınmalıdırlar. Ayrıca migrenli ya da İAKB'li bireyler başağrıları için diğer risk faktörleri olduğunda (menstürasyon, stres, uykusuzluk gibi…) tetikleyici gıdalarından kaçınmalıdırlar. İAKB hastalarına tedavi süresince bir ay boyunca elma, kayısı, muz gibi dopaminerjik gıdalardan kaçınmaları tavsiye edilmelidir. Uygun diyet tedavi yönetim sürecine dahil edilmeli, tedavi planı kişiselleştirilmelidir Çalışmamızda İAKB ile HBS arasında anlamlı ilişki saptanmış olup İAKB hastalarında HBS semptomlarının görülme sıklığının arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada İAKB hastalarının % 63,9'unda HBS semptomlarının görüldüğü saptanmıştır. Çalışmamız İAKB'de HBS görülme olasılığını araştıran ilk çalışmadır. Bizim çalışmamızda da HBS semptomları görülme oranı migrenli bireylerde %52, İAKB'li bireylerde ise %63,9 oranında saptanmıştır. HBS semptomları, İAKB'li bireylerde migrenden daha yüksek oranda görülmektedir. İAKB başağrısında mevcut komorbid HBS belirtileri dikkatle sorgulanmalı ve süreç yönetimine uygun tedavi planı dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the association between IBS and migraine, chronic migraine, and food and food additives as triggers in IBS patients was investigated. While classic trigger foods such as chocolate, cheese and red wine are known in literature, this study aimed to identify trigger foods that are consistent with our cultural traditions and dietary habits. The responses 1118 of participants in our survey were analyzed and food triggers spesific to HBS were identified as banana, apple, cherry, apricot, watermelon, olives, ice cream and yoğurt. Additionally, food avoidance behaviors spesific to IBS were found to be fish, sweetened carbonated beverages, milk, cream, orange juice, lentils, cabbage and pickles. The common characteristics of IBS- specific food triggers are that they are daily consumed healthy and natural fruits such as bananas, apples, cherries, apricots and watermelons. Another common feature of these foods is that they are rich in dopamine and can cause dopamine release. This study is the first to show that specific food triggers in IBS patients are dopaminergic foods. In our study, it was found that food triggers specific to migraines consist mainly of histaminergic foods and processed foods containing food additives, which are different from those in IBS. Migraine and IBS patients should be aware of food triggers that cause headaches and include them in their treatment plan. When migraine sufferers start taking pain relievers frequently due to headaches, they should pay attention to what they eat and avoid processed and additive-containing foods. Also, when there are other risk factors for headaches such as menstruation, stress, or insomnia, migraine or IBS patients should avoid trigger foods. IBS patients should be advised to avoid dopaminergic foods such as apples, apricots and bananas for a month during treatment. Appropriate diet therapy should be included in the treatment management process and the treatment plan should be personalized. A significant relationship was found between medication overuse headache (MOH) and IBS in our study and it was shown that the frequency of IBS symptoms increases in MOH patients. Our study found that %63,9 of MOH patients experienced IBS symptoms. This study is the first to investigate the likelihood of MOH occurrence in IBS. In our study, the rate of IBS symptoms was found to be %52 in migraine sufferers and %63,9 in MOH patients. IBS symptoms are seen more frequently in MOH patients than in migraine sufferers. The presence of comorbid IBS symptoms in MOH should be carefully investigated, and an appropriate treatment plan should be included in the management process.