Servikosefalik arter diseksiyonlarında başağrısı özellikleri ve migren sıklığının araştırılması
Investigation of headache properties and mygraine frequency among cervicocephalic artery disections
  1. Tez No: 455156
  2. Yazar: TOGHRUL MASTANZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Başağrısı, servikosefalik arter diseksiyonu (SAD) hastalarında sık karşılaşılan bir semptomdur. Amacımız SAD hastalarında diseke olan damar ve lokalizasyonu, başağrısı tipi ve lokalizasyonu, demografık özellikler, eşlik eden bulgular ışığında retrospektif olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Ocak 2010 – Aralık 2015 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda ayaktan veya yatarak takip edilmiş ve MRA, BTA veya DSA ile ilgili diseksiyonu verifiye edilmiş 53 SAD hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Anket üzerinden ayrıntılı görüşme ile başağrısı özellikleri ICHD –III beta (International Classification Committee of the International Headache Society (IHS). The International Classification of Headache-III beta) kriterlerine göre sınıflandırıldı. Sonuçlar: 53 SAD hastasının SAD sırasında zonklayıcı (n=24, %45,3) başağrısı tariflemekteydi. 29 (%54,7) hastada diseksiyon öncesi kronik başağrısı mevcuttu ve bunların sadece 20'si (%37,7) migren kriterlerini karşılamaktaydı. İKAD başağrısı oranı %53,6, boyun ağrısı %10,7 iken bu oranlar VAD'larında sırasıyla %92 ve %68'di ve iki damar sistemindeki bu farklar anlamlıydı (sırasıyla p= 0,002 ve p< 0,001). İKAD'da fotofobi % 10,7, fonofobi % 7,1 oranında ve VAD'larında ise fotofobi % 56, fonofobi %52 oranında gözlendi. İKAD'da % 54,5'inde migren mevcut iken, VAD hastalarının %77,8'inde öncesinde migren öyküsü mevcuttu (p= 0.237). Tartışma: Çalışmamızdaki en dikkat çekici özelliklerden biri VAD oranının yarıya yakın olması şaşırtıcı olmakla birlikte refere edilen merkez olmamız ile ilişkili olabileceğini düşündük. VAD ile ilişkili başağrısının İKAD olgularından yüksek oranda saptanması beklentimiz doğrultusundaydı. Ani olarak ortaya çıkan, ortalama 1 hafta devam eden, zonklayıcı karakterdeki, çok şiddetli, benzersiz başağrılarıyla başvuran hastalarda SAD tanısını akılda tutmak gerekir.
Özet (Çeviri)
Inroduction: Headache is a common symptom in cervical artery dissections (CAD). We aimed to investigate CAD patients retrospectively, compared to the vessel and localisation, headache type and localisation, demographic properties and accompanying symptoms. Methods: 53 CAD Patients verified with MRA, BTA or DSA and admitted to Cerrahpaşa Medical Faculty between January 2010 – December 2015 were included. Headache properties were evaluated with a standard questionnaire according to ICHD –III beta (International Classification Committee of the International Headache Society (IHS). The International Classification of Headache-III beta). Results: 24 patients (45,3 %) described a throbbing pain during CAD. 29 (%54,7) patients described chronic headache and 20 (%37,7) patients met the migraine criteria. Frequency of headache was 53,6 % and neck pain was 10,7 % among the internal carotis artery dissection (ICAD), and %92 and %68 (respectively p= 0,002 ve p< 0,001) among vertebral artery dissection (VAD) patients respectively. ICAD group included 10,7 % phtophobia, 7,1 % phonophobia, and VAD group had 56 % and 52 % respectively. Migraine presence was 54,5% for ICAD and 77,8% for VAD patients (p= 0.237). Discussion: We believe the reason of VAD to be almost half of all patients is associated with our clinic being a referal center. Headache was found to be more frequent among VAD than ICAD. A possible diagnosis of CAD should be kept in mind in a patient with a sudden onset headache that continues for a weak, has throbbing quality, that is very intense and unique.