Social democracy in Turkey in a comparative setting
Karşılaştırmalı bir ortamda Türkiye'de sosyal demokrasi
  1. Tez No: 64953
  2. Yazar: MALİKE SELÇUK SANCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKİN BURAK ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Bu tez, Türk sosyal demokrasisinin özellikle Batı Avrupa'yı referans alan derinlemesine sistematik bir analizidir. Bu araştırmada, Batı Avrupa ve Türkiye'deki sosyal demokrasinin karşılaştırmalı bir ortamda incelenebilmesi amacıyla analitik bir çerçeve geliştirilmektedir. Bu kapsamda bir yandan Batı Avrupa'daki sosyal demokrat partilerin kökeni ve gelişimi sanayileşme sürecinde ele alınırken; diğer taraftan, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) doğuşu ve gelişimi Birinci Cumhuriyet Dönemi içerisinde incelenmekle, mevcut yapısal konjonktür ortaya konmaktadır. Öte yandan, Türkiye ve Batı Avrupa'daki sosyal demokrat partiler ideoloji, sosyal taban, strateji ve organizasyon açısından bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Yukarıda değinilen analizlere dayanılarak, Türkiye'deki sosyal demokrasinin durumu Batı Avrupa örneği referans alınarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Türk sosyal demokrasisinin, bu hareketin anavatanı konumunda olan Batı Avrupa'dan ne kadar ayrıştığı da ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation is a systematic in-depth analysis of social democracy in Turkey, with particular reference to Western Europe. The research develops a framework for the analysis of social democracy in Western Europe and Turkey in a comparative setting. Whereas the origins and development of the social democratic parties in Western Europe have been explored in the formative phase of the Industrial society in Europe, the birth and the evolution of Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) have been scrutinised in the First Turkish Republic, as grounding to the structural conjuncture prevailing within the relevant cases. Accordingly, the analysis of the social democratic parties in these polities have been carried out on the basis of ideology, social basis of support, strategy and organisation respectively. Therefrom, the status of social democracy in Turkey is evaluated while holding the Western European case as the reference. In this context, the extent to which Turkish social democracy diverges from the homeland of social democracy has been elucidated. IV