Küreselleşme, demokrasi ve ekonomik performans: Kulüp yakınsama analizine göre sınıflanmış ülkeler üzerine ampirik analiz
Globalization, democracy, and economic performance: Empirical analysis on countries classified by the club convergence analysis
  1. Tez No: 649552
  2. Yazar: NESLİHAN URSAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Küreselleşmenin ülkelerin ekonomik performansı üzerindeki etkilerinin kurumsal yapı gibi tamamlayıcı unsurlara bağlı olarak değiştiği iddia edilmektedir. Çalışmanın temel amacı, küreselleşmenin ülkelerin ekonomik performansı üzerindeki etkisinin kurumsal yapıya bağlı olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, literatürdeki diğer çalışmalardan farklı olarak, ülkeler demokrasi düzeyine göre kulüp yakınsama yöntemi ile sınıflandırılmaktadır. Daha sonra her bir kulüp için panel ARDL (Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif) modeli kullanılarak küreselleşme ve demokrasinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileşim etkisi incelenmektedir. Elde edilen bulgular küreselleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin demokrasi düzeyine bağlı olduğunu işaret etmektedir. Demokrasi düzeyi daha yüksek değere yakınsayan ülke grubunda, küreselleşme ekonomik büyümeyi uzun dönemde negatif etkilerken; bu ülkelerde demokrasi düzeyi arttıkça küreselleşmedeki artış ekonomik büyümeyi pozitif etkilemektedir. Demokrasi düzeyi daha düşük değere yakınsayan ülke gruplarında ise küreselleşme ekonomik büyümeyi uzun dönemde pozitif etkilerken; bu ülkelerde demokrasi düzeyi arttıkça küreselleşmedeki artış ekonomik büyümeyi negatif etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
It is suggested that the impact of globalization on the economic performance of countries is conditional on the complementary factors such as institutional structure. The main purpose of this study is to investigate whether the impact of globalization on the economic performance of countries is conditional on the institutional structure. In order to do this, different from studies in the literature, countries are classified by democracy level using club convergence methodology. Then, the interaction effect of globalization and democracy on economic growth is analyzed for each club using panel ARDL (Autoregressive Distributed Lag) methodology. According to the results, the impact of globalization on economic growth is conditional on the democracy level. While globalization negatively affects economic growth in the long-run in the group of countries in which democracy level converges to a higher level, the positive effect of globalization on economic growth increases as the level of democracy increases in these countries. Furthermore, globalization positively affects economic growth in the long-run in the group of countries in which democracy level converges to a lower level, whereas globalization negatively affects economic growth as the level of democracy increases in these countries.