A comparative study on drivers and challenges in e-government applications: Turkish and Ethiopian cases
E-devlet uygulamalarında kolaylaştırıcılar ve zorlaştırıcılar değişkenler açısından bir karşılaştırma: Türkiye ve Etiyopya örneği
- Tez No: 649567
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
E-yönetişimin temel felsefesi, yönetimi, bu hizmetlerden yararlanmak isteyen müşteriler olarak vatandaşlara ve şirketlere bir kaliteli hizmet kaynağı olarak sağlamaktir. E-devletin, müşterileriyle ilişkileri bağlamında ulaşmak istediği birçok hedefi vardır. E-devlet (elektronik devlet), devletin üretkenliğini ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için en iyi mekanizmadır. Vatandaşlara kaliteli hizmet sağlamak için anahtar bir yöntemdir. E-Devlet, birkaç on yıl önce yeni bir kayıt tutma tarzını tanıtmak, daha iyi hizmet sağlamak için daha etkileşimli olmak ve seçimlere katılımı teşvik etmek amacıyla kurulshouldur. Bu çalışma, e-devletin uygulanmasını etkileyen faktörleri açığa çıkararak vatandaşlara daha iyi hizmet sunumak için e-devletin en iyi şekilde benimsenmesinin geliştirilmesinde bazı boşlukların doldurulmasına katkıda bulunabilir. Bunu yapmak için araştırmacı, e-devlet benimsemelerinin karşılaştığı zorlukları incelemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Bu Araştırmacı E-devlet hakkında yeterli bilgi almak ve dünyanın farklı ülkelerinin deneyimlerini benimsemek için farklı literatürleri incelendi. Etiyopya hükümeti ve akademisyenler, e-Devletin tasarlanması ve uygulanmasında en azından bazı göstergeleri elde edebilecekleri için bu araştırmanın sonucundan faydalanabilirler.
Özet (Çeviri)
The main philosophy of e-governance is its view of management as a source of services to citizens and companies as customers who wish to benefit from these services. E-government has many goals that it seeks to achieve in the context of its dealings with customers. E-government (electronic government) is the best mechanism for maximizing government productivities and efficiencies. It is a key method to provide services to citizens. E-Government was established a few decades ago to introduce a new style of record-keeping, for more interactive to provide better services and for promoting constituency participation. It is agreed by governments and researchers that there is still a low standard of e-government adoption to provide services to citizens. Even though the degrees are different, these problems are common in both developing and developed countries. These problems should be settled by suitable ways from perspectives of politics, social, culture-related, and technology. This study may contribute to filling some gaps in enhancing the best adoption of e-government for better provision of services to citizens by exposing factors affecting implementation of e-government. To do this, the researcher tries his best to get accurate data to examine the challenges that face e-government adoptions. He revised different sources in order to get sufficient information about electronic government and adopt experiences of different countries. The Ethiopian government and academicians may benefit from the result of this research in that they can get at least some indicators in planning and implementing e-Government projects.