İngilizce ile ilişkilendirilerek uygulanan beden eğitimi dersinin İngilizce dersine yönelik tutuma ve akademik başarıya etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of physical education lessons integrated with English on attitude towards English lessons and academic achievement
- Tez No: 968982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER CİVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma İngilizce dersi kazanımlarıyla ilişkilendirilmiş Beden Eğitimi ve Spor dersinin ortaokul öğrencilerinin İngilizce dersi tutumları ve akademik başarıları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Bu bağlamda ortaokul 5. sınıf İngilizce dersi kazanımlarından yola çıkarak fiziksel aktivite, egzersiz ve sporla ilgili ingilizce kelimelerin öğrenilmesi ve bu kelimeleri içeren cümlelerin kurulmasında disiplinlerarası yaklaşım ile yürütülen beden eğitimi derslerinin, öğrencilerin İngilizce dersine karşı tutumları ve İngilizce dersi test puanları üzerindeki etkisi incelendi. Araştırma toplam 8 hafta, haftada 2 ders saati olacak şekilde planlandı. Kontrol grubu (klasik Beden Eğitimi ve Spor dersleri) ve deney grubu (İngilizce dersi kazanımları ile ilişkilendirilmiş Beden Eğitimi ve Spor dersleri) şekliyle nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen ile yürütülmüştür. Araştırma grupları 2024-2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul, Bağcılar Peyami Safa Ortaokulu'nda 5/A şubesi (kontrol grubu) ve 5/B şubesinde (deney grubu) öğrenim gören toplam 44 öğrenciden (23 kız, 21 erkek) oluşmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu, ortaokul İngilizce dersi tutum ölçeği ve okul İngilizce zümresi tarafından oluşturulan İngilizce testi kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde SPSS 27 programı kullanıldı. Verilerin dağılımına göre bağımlı ve bağımsız örneklem t testleri ile tek yönlü ANOVA, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi uygulandı. Çalışmada anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Grup içi ön ve son test karşılaştırmalarında sadece deney grubunun İngilizce dersi tutum puanlarında (t = –2.124, p = .046) oluşan farkın son test lehinde anlamı farklılaştığı saptandı. Yine grup içi ön ve son test karşılaştırmalarında hem kontrol hem de deney grubunun İngilizce testti başarı puanlarında (z = –3.857, p < .001) oluşan farkın son testler lehinde anlamlı düzeyde olduğu tespit edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise son test tutum puanlarında (U = 158.5, p = .048) ve son test başarı puanlarında (U = 120.5, p = .004) oluşan farkın deney grubu lehine anlamlı düzeyde olduğu saptandı. Ebeveyn eğitim düzeyleri bağlamında yapılan analizlerde hem tutum hem de başarı puanlarında oluşan farkın anlamlı düzeyde olmadığı tespit edildi. Cinsiyet bağlamında deney grubunun sadece ön test İngilizce testi başarı puanları erkek öğrenciler lehine anlamlı düzeyde farklılaştığı saptandı. Bu farkın son test puanlarında oluşmadığı tespit edildi. Sonuç olarak; bu çalışma Beden Eğitimi ve Spor dersi ile entegre edilecek diğer derslere tutumu olumlu yönde destekleyebileceği ve diğer derslerdeki akademik başarıyı artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of physical education and sports courses associated with English course outcomes on middle school students' attitudes toward English course and academic achievement. In this context, based on 5th grade English course outcomes, the effects of physical education courses conducted with an interdisciplinary approach in learning English words related to physical activity, exercise and sports and constructing sentences containing these words on students' attitudes towards English course and English course test scores were examined. The research was planned for a total of 8 weeks, 2 hours per week. It was conducted using a quasi experimental design, a quantitative research method, with a control group (classical physical education and sports courses) and an experimental group (physical education and sports courses associated with English course outcomes). The research groups consisted of a total of 44 students (23 girls, 21 boys) studying in class 5/A (control group) and class 5/B (experimental group) at Peyami Safa Secondary School in Bağcılar, Istanbul, in the 2024-2025 academic year. Data were collected using a personal information form, a middle school English course attitude scale, and an English test developed by the school English department. SPSS 27 program was used in the data analysis. Depending and independent samples t-tests, one-way ANOVA, Wilcoxon Signed Rank Test, Mann Whitney U test, and Kruskal-Wallis test were applied according to the distribution of the data. The level of significance in the study was accepted as p<0.05. In the within-group pre- and post-test comparisons, it was determined that only the difference in the English course attitude scores of the experimental group (t=-2.124, p=.046) differed significantly in favor of the post-test. Again, in the within-group pre- and post-test comparisons, it was determined that the difference in the English test achievement scores of both the control and experimental groups (z=-3.857, p<.001) was significant in favor of the post-tests. In between-group comparisons, the difference in posttest attitude scores (U=158.5, p=.048) and posttest achievement scores (U=120.5, p=.004) was found to be significant in favor of the experimental group. Analyses of parental education levels revealed that the difference in both attitude and achievement scores was not significant. Regarding gender, only the pretest English test achievement scores of the experimental group significantly differed in favor of male students. This difference was not observed in the posttest scores. In conclusion, it is thought that this study may positively support attitudes toward other courses integrated with physical education and sports and increase academic achievement in other subjects.