Kuramsal ve dönemsel bağlamda Türk milliyetçiliğinin analizi
The analysis of Turkish nationalism in the theoretical and periodical perspective
- Tez No: 649578
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu tez Türk milliyetçiliği ideolojisini kuramsal bir yaklaşımla ele alma ve dönemler itibariyle ortaya çıkan farklılıkları tespit etme çalışmasıdır. Tezde tarama değerlendirme ve tarihsel karşılaştırma metodu kullanılmış olup, konuya dair daha önce yapılmış bilimsel çalışmalar incelenerek Türk milliyetçiliği ile ilgili yeni bir yaklaşım ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez üç ana bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde milliyetçiliğe dair kuramsal çalışmalara değinilmiş, devamında ise Türk milliyetçiliğinin ideolojik olarak ortaya çıkmasına sebebiyet veren, siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel nedenler incelenmiştir. Akabinde Osmanlı Devleti zamanında Türk milliyetçiliği ele alınmış, dönem itibariyle yaşanan gelişmeler açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde Cumhuriyet döneminde Türk milliyetçiliği ideolojisi incelenerek, Türk milliyetçiliğinde yaşanan ayrışmalar ve milliyetçiliğin Türk siyasal hayatındaki yeri tartışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, küreselleşme karşısında Türk milliyetçiliğinin savları incelenmiştir. Bu bölümde esas olarak tezde izah edilmeye çalışılan tarih temelli yaklaşım açıklanmış ve akabinde Türk milliyetçiliğini ideoloji haline getiren esaslar dokuz başlık altında açıklanmıştır. Türk milliyetçiliği ideolojisinin;“millete, Türk Dünyasına, dile, inanç özgürlüğüne, devlete, yönetime, bilime, medeniyete ve geleneğe”bakışı tarih temelli yaklaşım esasında izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is the explanation of Turkish nationalism in a theoretical perspective and definition of the divisions in Turkish nationalism ideology. The method used in this study is detection and evaluation, and historical comparison by using theoretical scientific studies about nationalism. There are three sections in the study. In first section, theories about nationalism are studied and then the political, economic and socio-cultural reasons which caused the emergence of Turkish nationalism are studied. In this chapter, development about Turkish nationalism in the period of Ottoman State are also explained. In second section of the thesis, ideology of Turkish nationalism in the period of Republic is explained and the divisions of the Turkish nationalism are discussed with the place of Turkish nationalism in Turkish political history. The third and last section of the study is about relations between globalization and Turkish nationalism, moreover, the principles of ideology of Turkish nationalism are studied in this chapter. History Based Approach, which is the main idea of the study, is explained in third section and nine ideological principles about Turkish nationalism are explained also. The places of“nation, Turkish World, language, freedom of belief, state, administration, science, civilization and traditions”in the ideology Turkish nationalism are studied with the perspective of history based approach.