Tekstil sektöründe çalışan gözüyle çalışma ortamı ve yönetici yaklaşımlarına ilişkin görüşlerin değerlendirilmesi
Intextile industry evaluation of views regarding working atmosphere and manager approaches from the perspective of employees
- Tez No: 649579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR TAŞTAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan gözünden çalışma ortamı ve bir üst yöneticinin yaklaşımlarını incelenen çalışma grubundan hareketle anlamak ve ortaya koymaktır. Araştırma nitel araştırma yöntemine dayalı olarak görüşme ve gözlem tekniği kullanılarak Edirne ilinde faaliyet gösteren 6 adet tekstil firmasında çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında 23 tekstil çalışanıyla görüşülmüş ve bir firmada gözlem yapılmıştır Bu çalışmada araştırmaya katılanların çalışma ortamı açısından genel yaklaşım, iş yoğunluğu, fiziki şartlar, arkadaşlık ilişkileri, işçi güvenliği ve çalışana karşı memnuniyetsizlik gibi temalarda işyerinde nasıl bir durumun olduğu ortaya konmuştur. Çalışmanın diğer bir durumu ise yönetici yaklaşımlarını çalışan gözüyle ortaya koymak amacıyla bir üst yöneticinin genel yaklaşımı, kişilik özellikleri, çalışanlar ile ilişkileri, sorun çözme yaklaşımı, geri bildirim anlayışı, kararlara katılım ve hata, gecikme v.b. olumsuz durumlara verdiği tepkileri gibi temalarda incelenmiştir. Belirtilen temalar noktasında araştırmaya katılan katılımcıların görüşme sonucunda belirttikleri ifadeler içerik analizine tabi tutularak kodlar belirlenerek durum resmedilmiştir. Araştırmada resmedilen önemli bulgulardan bazıları; çalışma ortamı açısından fiziki şartlar ve işçi güvenliği konuları öne çıkarken yönetici yaklaşımı içerisinde ise çalışanlarla ilişkileri, sorun çözme yaklaşımı ve kararlara katılım öne çıkmaktadır. Bunlar arasında özellikle çalışma ortamının fiziki şartlarının tozlu, gürültülü, kötü aydınlatma ve kötü hijyen olduğu buna ilaveten, çeşitli rahatsızlıklara maruz kaldıkları ve ortamdan memnun olmadıkları görülmüştür. Araştırmanın diğer ana teması yönetici yaklaşımları ile ilgili olarak bir örneklik olmadığı bazı yöneticilerin kurallara dayalı bazılarının ise samimi olabildiği bir kısmınında ayrımcılık yaptığına ilişkin algılar bulunmaktadır. Bunların dışında çalışmada çalışanlar açısından yöneticilerin sorunları çözerken sergilediği yaklaşıma, çalışanlar ile ilişkilerine, iş ile ilgili konularda tepkilerine dair dikkate değer bulgular göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand and reveal the working atmosphere and manager approaches from the perspective of the employee based on the study group studied. The research was carried out on the employees of 6 textile companies operating in Edirne province by using interview and observation technique based on qualitative research method. Within the scope of the research, 23 textile employees were interviewed and observations were made in one company. In this study, the general approach of the participants in terms of the working atmosphere, work intensity, physical conditions, friendship relations, worker safety and dissatisfaction with the employee was revealed. Another aspect of the study is the general approach of the manager, personality traits, relations with employees, problem solving approach, understanding of feedback, participation in decisions and mistakes, delays, etc. It has been examined in themes such as its reactions to negative situations. At the point of the specified themes, the statements of the participants in the research as a result of the interviews were subjected to content analysis and the codes were determined and the situation was pictured. Some of the important findings illustrated in the research are; While physical conditions and worker safety issues come to the fore in terms of working atmosphere relations with employees, problem-solving approach and participation in decisions come to the fore in the manager approach. Among these, it has been observed that the physical conditions of the working environment are dusty, noisy, bad lighting and poor hygiene. In addition, they are exposed to various ailments and are not satisfied with the atmosphere. Another main theme of the study is that there is no exemplary model regarding the managerial approaches, and there are perceptions that some managers discriminate based on rules and some of them can be sincere. Apart from these, in terms of the employees, remarkable findings regarding the approach taken by the managers in solving the problems, their relations with the employees, and their reactions to business-related issues stand out.