Avrupa'da İslamofobi: Fransa örneği
Islamophobia in Europe: French example
- Tez No: 649603
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya'da yükselişe geçen göç oranları sebebiyle çok kültürlü toplumlarda İslam dinine inanan kişiler, yani Müslümanların sayısı artmıştır. Kendi öz vatanlarında yaşayan ve islam dinine inanmayan kişilerin, Müslümanlara karşı eylemlerini açıklamak için İslamofobi kavramı ortaya çıkmıştır. İslamofobi ile ilgili tanımlar, geleneksel Batılı görüşlerinde ve Doğu'ya özgü kavramlar ile Batılı olanlar zıtlaştığında daha çok görülmektedir. Zıtlaşma sonucu ayrışmalar, bir diğer deyişle, kapsama ve dışlamanın oluşturulması, çoğunluğun azınlıklara karşı normları belirlediği öne çıkan bir özellik olmuştur. Bu araştırma İslamofobi, özellikle Fransa'daki İslamofobi -ne olduğu, nereden geldiği, zorlukları ve etkileri- hakkında örneklere dayanan bir tarihsel çalışma sergilemekte, dahası, Fransa'da İslamofobi'yi önlemek ve ortadan kaldırmak için kullanılabilecek stratejileri göstermektedir. Çalışmanın zaman örgüsü, İslamofobi'nin teorik yönleri ve tarihiyle başlar, sonrasında medyada ve toplumda İslamofobi ile ilgili ampirik araştırmalar ile devam eder. Fransız toplumundaki ampirik bulgularda, Fransa'nın ayrımcılık sorunları, entegrasyon çabaları ve İslamofobi'ye karşı stratejilerle karşı karşıya olduğunu ayrıca göreceğiz. Çalışma nihayetinde İslamofobi'nin, Fransa özelinde ve etnik ilişkiler göz önüne alındığında, günümüzün çok kültürlü toplumları için istilacı bir faktör olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ülkeler ve toplumlar İslamofobi'nin yükselişte olduğunu kabullenmelidir. Öyle ki, İslamofobi, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde önlem alınması gereken önemli bir sorun olarak tanımlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
As a result of to enlarged immigration and Muslim presence in multicultural societies, approached like Islamophobia are generated and are used to explain acts by non-Muslims against Muslim Diasporas. Islamophobia is seen in the definitions where traditional Western views and the Occident versus the Orient become apparent. This kind of relationship is separating one from other in other words building up inclusion and exclusion, and, where majority's norms against minorities are prominent features. This research exhibits a better understanding about Islamophobia, especially Islamophobia in France – what it is, its essence, struggles and effects. Moreover, this study will show the strategies that can be used in order to prevent and eliminate Islamophobia in France. The study starts with the theoretical aspects of Islamophobia, history of Islamophobia, and thereafter, leads to research about the Islamophobia in media and in public. In the research findings in french society we will see that France faces with issues of discrimination, efforts for integration and strategies against Islamophobia. The study eventually shows that Islamophobia is an invasive factor of today's multicultural societies in France's example and as well as in ethnic relations. This is why countries and societies should recognize the Islamophobia rise. It must therefore be recognized as an important diversity that has to be consigned, both on national and international levels.