Change in security perceptions after 9/11: A comparative study of orientalism and islamophobia between Turkey and France
11 eylül sonrası güvenlik algılarındaki değişim: Türkiye ve Fransa arasında şarkiyatçılık ve islamofobi üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 798015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, Türkiye ve Fransa'daki Oryantalizm ve İslamofobiyi Postkolonyal Teori yardımıyla karşılaştırmayı ve tartışmayı amaçlamaktadır ve Türkiye gibi çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin tıpkı Avrupa'nın eski sömürgeci güçleri gibi“sözde Doğulu”söylemlere sahip olabileceğini kanıtlamayı amaçlamaktadır. Fransa ve Türkiye, tarihte laiklik gibi ortak yönleri olan ülkeler olarak biliniyor. Her iki ülke de, 2011 Arap Baharı'ndan sonra önemli ölçüde artan, Avrupa'daki en büyük göçmen nüfuslarından birine sahip. Avrupa'ya veya Batı'ya baktığımızda İslamofobi ve Oryantalizm gibi yönleri analiz etmek ve araştırmak kaynak fazlalığından dolayı kısmen daha kolaydır ancak ağırlıklı olarak Müslüman nüfusa sahip bir ülke etrafında dönen bir çalışma bulmak oldukça zordur. Fransa, birçok Orta Doğu ve Afrika ülkesi üzerinde güçlü bir sömürge gücü olarak biliniyordu ve 2. Dünya Savaşı'na kadar egemen bir küresel güç olma konusunda benzersiz bir tarihe sahipti. Fransa'nın Şarkiyatçı ve İslamofobik tavrı, Müslüman ve göçmen toplumunun asimilasyonundan entegrasyonuna kadar günümüz siyaseti ve yaşamında da ciddi şekilde devam etmektedir. Öte yandan, bu tezde Türkiye bize“sözde Doğulu”bir zihniyetle şekillenmiş Müslüman çoğunluklu bir ülkenin eşsiz bir örneğini sunuyor. Self Oryantalizm olarak anılacak olan Şarkiyatçılık çeşidi Türk toplumunda farkedilmese de çok fazla yaşanıyor. Türkiye, Avrupalı güçler tarafından sömürgeleştirilmeden, bir zamanlar dünyanın büyük bir bölümünü yöneten eski bir emperyal güç olarak tarihi açısından, Müslüman çoğunluğa sahip diğer birçok ülke arasında Oryantalizmi incelemek için eşsiz ve gölgede kalmış bir vaka çalışması sunuyor. 11 Eylül saldırıları sonrası Müslüman olma tehdidinin artması ve kimlik değişikliği, her iki ülkenin de yabancı Müslüman toplulukları için farklı kimlikler inşa etmesine ve kendi sınırları içinde farklı türde sorunlar geliştirmesine neden olmuştur. Arap Baharı gibi olayların artması ve bunun göç sürecindeki sonuçlarıyla birlikte Öteki algısı olumsuz yönde gelişmeye devam etmiştir. Olumsuz etki ve imaj, her iki ülkede de nefret, ayrımcılık ve“Ötekileştirme”gibi istenmeyen vakalar yaratmıştır. Terimlerin, durumların ve yöntemlerin açıklanması ve her iki ülke hakkında ayrıntılı bilgilerin verilmesi, bu tezde şeffaf bir tartışma ve karşılaştırma ortamı sağlayacaktır. Dolayısıyla bu tez, Postkolonyal bir dünyada sadece sömürge geçmişi olan bir Avrupa ülkesinin göçmen toplumuna karşı Oryantalist ve İslamofobik söylemlerde bulunabileceğini değil, aynı zamanda tüm dünyada Orta Doğulu olarak kabul edilen, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkenin de bu tarz söylem ve tavırlara sahip olabileceğini kanıtlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare and discuss Orientalism and Islamophobia in Turkey and France with the help of Postcolonial Theory and seeks to prove that a primarily Muslim-populated country like Turkey can have Oriental discourses just like the European former colonial powers. Turkey, which is a country that saw France as its role model for being modern and elite, has many common sides to compare with France. They are known as countries with common aspects in history, rigid laicism was one of the examples. Today, they both have one of the largest migrant populations in Europe, which increased significantly after the 2011 Arab Spring. France was a mighty colonial power over many Middle Eastern and African countries and had a unique history of being a dominant global power until World War II. France's“colonial”attitude seems to continue today on issues from assimilation to integration of the Muslim community. On the other hand, Turkey with its increased immigrant population is having problems and even though this problem of“irritation”seems something new, it goes back to the modernization era of Turkey. However, it is easier when we search about Europe or the West to analyze such aspects as Islamophobia and Orientalism, but it is hard to find a study that revolves around a country that is primarily Muslim-populated. Therefore, Turkey will provide us a unique example of a Muslim-majority country shaped by an Oriental mindset that is developed both externally and internally. Turkey is a unique example to study Orientalism among many other Muslim-majority countries in terms of its history as a former imperial power that once governed a vast part of the world – without being colonized by European powers. The increase of threat and change of identity for being Muslim with the post 9/11 attack caused both countries to construct different identities for their foreign Muslim communities and develop different types of problems within their borders. With the increased number of attacks and causes, such as the Arab Spring and its result on the migration process, the perceptions continued to evolve negatively. Negative impact and imaging created unwanted cases within both countries, such as hate, discrimination, and“Othering.”Explaining the terms, cases, and methods with detailed information on both countries will provide a transparent comparison in this research. Therefore, the thesis will prove that in a Postcolonial world, not only a European country, which has a colonial past, can have Orientalist and Islamophobic discourses to their migrant subjects but also a country that is accepted as Middle Eastern throughout the world, and has primarily Muslim population, can also have these behaviors and approaches both in its history and contemporarily.