From nature to production and commerce: Spatial transformation of Bursa in the Late Ottoman Period
Doğadan üretime ve ticarete: Bursa'nın Geç Osmanlı Döneminde mekânsal dönüşümü
  1. Tez No: 649607
  2. Yazar: SALİHA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Endüstriyel, zirai ve ticari gelişimlerle gerçekleşen modernleşme süreci Bursa'da devlet girişimleri, yabancı yatırımcılar ve yerel girişimcilerin çabaları ile oluşan reformlar, düzenlemeler ve yapı faaliyetleri aracılığıyla on dokuzuncu yüzyılda güçlenmiştir. Bursa'nın mekânsal dönüşümü bu süreçle kent ekonomisi bağlamında kesişir. Teknolojinin ilerleyişi ve yeni üretim yöntemleri, yeni teknolojik alet ve araçların ithali ve ham maddenin ihracını gerekli kılmıştır. Bu gelişme, hem gelişmiş bir altyapı hem de yeni endüstriyel, zirai, ulaşım ve ticari yapıların inşa sürecini getirmiştir. Teknoloji kadar toprak, deniz, dereler, dağlar ve dutluklar gibi doğal kaynaklardan da faydalanan ve doğal felâketlerin zararlarını en aza indirmenin bir aracı olan bu yapısal faaliyetler, Bursa'nın içinde ve çevresinde mekânsal dönüşüme katkı sağlamıştır. Bu tez, yerleşimlerin ekonomik ve mekânsal açıdan nasıl Bursa kentinin yakın çevresine ve daha geniş hinterlandına doğru yayıldığı ve kentsel merkezle, yapı ve altyapı inşası aracılığıyla entegre olan sınır bölgelere ulaştığını inceler. Kent, böylece, mekânsal olarak da dönüşürken daha üretken ve ticari bir kente dönüşmüştür. Bu tez, endüstriyel ve zirai üretimin değişen yöntemleri ve bunlarla birlikte değişen ulaşım ve ticaret biçimlerinin, geç Osmanlı döneminde Bursa'nın özgün değerleriyle ilişki içinde nasıl bir mekânsal dönüşüm oluşturduğunu tartışmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The process of modernization realized in industrial, agricultural and commercial developments intensified in the Ottoman city of Bursa by reforms, regulations, and constructions driven by state interventions, foreign investments, and local entrepreneurs in the nineteenth century. The spatial transformation of Bursa was intertwined with this process under the umbrella term of urban economy. The advent of technology and new methods of production necessitated the import of new technological equipment and the export of raw materials. This also led to the construction of new buildings of industry, agriculture, transportation, and commerce as well as advanced infrastructure. These constructions realized by using natural sources such as land, sea, streams, mountains, and mulberry groves as well as technology, and by mitigating the negative aspects of natural disasters, contributed to spatial transformation in and around Bursa. The study explores how the settlements economically and spatially expanded across the close periphery and the larger hinterlands of Bursa and reached its edges that were integrated with the urban core through the construction of buildings and infrastructure. The city, thus, transformed into a more productive and commercial city while also being transformed spatially. The study aims to discuss how the changing means of industrial and agricultural production, accompanied by changing means of transportation and commerce, formed consequent spatial transformation in Bursa during the late Ottoman period in relation to the city's specifies.