Statelessness and refugees as a global problem; Turkish refugee policies
Küresel bir problem olarak ülkesizlik ve mültecilik; Türkiye'nin mülteci politikaları
  1. Tez No: 64962
  2. Yazar: ELİF ÖZMENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET İÇDUYGU, DOÇ. JEREMY SALT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Küresel Bir Sorun Olarak (İlkesizlik ve Mülteciler; Türkiye'nin Mülteci Politikaları ELİF ÖZMENEK Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 1997-1998 Bu çalışma Türkiye'nin mülteci politikalarını, soğuk savaş döneminden sonra ve küreselleşmeye bağlı olarak değişimini siyaset bilimi literatüründeki ülkesizlik ve güvenlik tartışmaları ışığında anlatmaya çalışmaktadır. Tartışmanın ana öğelerini dünyadaki mülteci rejimi ve Türkiye'nin bu rejimdeki yeri ve problematik konumu oluşturmaktadır. Mülteciliğin, Türkiye'de ve dünyada değişen güvenlik anlayışı içinde nasıl vatandaşlık ve kimlik sorunu haline dönüştüğü tarihsel ve teorik bir analizle açıklamaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STATELESSNESS and REFUGEES as a GLOBAL PROBLEM; TURKISH REFUGEE POLICIES ELİF ÖZMENEK Department of Political Science and Public Administration 1997-1998 The contemporary debates in political science involves the challenges of statelessness to the existing system. The relationship between a state and its citizens in the modern liberal democratic idea is based on all citizens needed to belong to a state both to ensure their protection and acquisition. However, the view fall short in explaining when this organic tie breaks. Refugees are a failure of the state system and a challenge to it. This thesis tries to explain the refugee policies in Turkey by contextualizing it with reference to the points raised by global refugee problem and transitions that occurred in Turkey parallel with the rest of the world.