Bir şeker fabrikasında şeker üretimi proses ihtiyacı için soğutma kapasitesinin belirlenmesi ve soğutucu tasarımı
The cooling capacity of the sugar production process in a sugar factory and refrigeration system design
- Tez No: 649656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Soğutma sistemleri hayatımızın birçok yerinde var olduğu gibi genel anlamda endüstriyel fabrikalarda kullanılır. Alan olarak geniş bir yelpazesi vardır. Büyük AVM'lerde, endüstriyel üretim yapan fabrikalarda, otel, konut vb. gibi birçok alanda kullanıldığı için bu yüzden soğutma yükü kapasitesi belirlenmesi önemli ve gereklidir. Kullanılacak olan yükün belirlenmesinde en önemli kriterlerden bir tanesi şudur, Fabrikadaki tünellerin soğutma yükü ihtiyacı belirlenmesidir. Bunların akabinde yapılması gereken ise soğutucu kapasitesi için fabrika içinde belirlemiş olduğumuz tünel yüklerine göre chiller seçimidir. Bu konuda dış ortam şartlarını da göz ardı etmemek gerekir. Çünkü dış hava şartlarına göre yük azalır ya da artar. Bu yüzden göz önünde bulundurulması çok önemlidir. Örneğin; İstanbul hava şartlarıyla Ankara, Eskişehir ya da Erzurum'da yükün belirlenmesi arasında fark vardır. Dış hava şartları kondanser verimini direk etkilediği gibi kompresörden çekilen elektrik gücünü de direk etkilemektedir. Bu çalışmada bir fabrika içerisindeki proses için kullanılan tünel yüklerinin nasıl belirlendiği ele alınmıştır. Kurulu soğutma tünellerinin yükleri için chiller tasarımı yapılarak, yüklerin karşılanması için yapılmıştır. Bu yükler soğutma tüneli yüklerinden elde edilen verilerdir ve ölçümler yapılarak bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada chiller sistemi içerisinde çevrimi de ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Dış Ortam şartlarına direk bağlı olduğu anlatılmıştır. Bu çalışmada bir şeker fabrikası için yüklerin nasıl belirlendiği ve şeker süreç bilgisine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooling systems are used in industrial plants in general as they exist in many parts of our lives. They have a wide range area. Since they are used in large shopping centers, industrial production factories, hotels, residences etc. the determination of the capacity of the cooling load is important and necessary . One of the most important criteria for determining the cooling load to be used is that, if the load for the factory is to be determined for the internal cooling; the number of people working inside the factory, the number of machine-equipment and the area of the environment are the most decisive factors. After that, the chiller selection is required to be done based on the loads we have specified in the factory for the cooling capacity. It is also necessary not to ignore the outdoor conditions in this manner because the load decreases or increases according to the weather conditions. Therefore it is very important to consider. For example, there is a difference between Istanbul, Ankara, Eskişehir or Erzurum weather conditions and the determination of the load for each of them. External weather conditions directly affect the electrical power output of the compressor as it directly affects the efficiency of the condenser. In this study, determination of the loads in a factory is discussed. Loads of installed machine powers are determined and satisfaction of loads is done by making chiller design according to the loads. These loads only consist of loads given by machinery equipment companies. Besides, cycle of the chiller system is explained in detail in this study. It is clarified that it is directly connected to the environment conditions. Moreover, how the loads were determined for a sugar factory and candy process information were also mentioned