Çocuklarda engelleyici ve destekleyici aile ilişkilerinin öz-anlayış düzeylerini yordayıcı rolü
Predictive role of preventive and supportive family relationships in children
  1. Tez No: 649724
  2. Yazar: AYÇA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuklarda engelleyici ve destekleyici aile ilişkilerinin öz-anlayış düzeylerini yordayıcı rolünün incelenmesidir. Araştırma betimsel tarama modeli olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli Ataşehir ve Çekmeköy ilçelerinde bulunan 1 özel okul ve 1 devlet okulu 2019-2020 eğitim öğretim yılına kayıtlı öğrenciler oluşturmaktadır. Okullarda toplam 400 öğrenci bulunmaktadır. Tüm öğrencilere veri toplama araçları dağıtılmış ve 393 öğrenciden geri dönüş alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak veri toplama araçları kullanılmıştır. Veri toplama araçları demografik özelliklere yönelik sorulardan, Çocuklarda Aile İlişkileri Ölçeği'nden ve Öz Anlayış Ölçeği'nden meydana gelmektedir. Araştırmanın veri analizi SPSS 22 programında yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre engelleyici aile ilişkileri algısı pozitif öz anlayış algısını negatif yönde yordarken destekleyici aile ilişkileri algısı pozitif öz anlayış algısını pozitif yönde yordamaktadır. Ayrıca engelleyici aile ilişkileri algısı negatif öz anlayış algısını pozitif yönde yordarken destekleyici aile ilişkileri algısı negatif öz anlayış algısını negatif yönde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of preventive and supportive family relationships in predicting self-understanding levels in children. The research was planned as a descriptive survey model. The population of the study consists of students enrolled in the 2019-2020 Academic Year in a private school and a public school located in Ataşehir and Çekmeköy districts of İstanbul. There are a total of 400 students in schools. Questionnaires were distributed to all students and feedback was received from 393 students. The questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire consisted of questions about demographic characteristics, Family Relationship Scale in Children and Self-Understanding Scale. The data analysis was performed in SPSS 22 program. According to the results of the research, while the perception of preventive family relations affects the perception of positive self-understanding negatively, the perception of supportive family relations affects the positive self-understanding perception positively. In addition, while the perception of preventive family relations has a positive effect on the perception of negative self-understanding, the perception of supportive family relationships has a negative effect on the perception of negative self-understanding.