Tüketicilerin otomotiv yedek parça tercihlerini etkileyen faktörler: Orijinal ve yan sanayi karşılaştırması üzerine bir çalışma
The factors affecting the spare part selection of consumers: A study on original and sub-products comparison
  1. Tez No: 649750
  2. Yazar: EMRE YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDİN GÜÇLÜ SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Satış ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sanayi faaliyetlerinin gelişimi her alanda olduğu gibi otomotiv yedek parça üretimine de katkıda bulunmuştur. Bu doğrultuda son zamanlarda yedek parça ihtiyacının karşılanmasında orijinal yedek parçalara alternatif olarak üretilen yan sanayi ürünlerin tercih edilme oranında artış görülmektedir. Bu çalışmada tüketicilerin yan sanayi ve orijinal yedek parça satın alma niyetleri üzerindeki kalite algısı, risk algısı, fiyat algısı ve tüketici güveni faktörlerinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca tüketicilerin orijinal yedek parça ve yan sanayi yedek parça satın alma niyeti üzerindeki fiyat etkisi üç alternatif fiyat farkı oranına göre test edilmiştir. Çalışma sonucunda tüketicilerin orijinal yedek parça satın alma tercihleri üzerinde risk ve fiyat algılarının etkili olduğu, yan sanayi yedek parça satın alma niyetleri üzerinde ise yalnızca fiyat algısının etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun yanı sıra, Orijinal ürüne alternatif olarak daha düşük fiyatlı bir yan sanayi ürünün sunulması tüketicilerin orijinal yedek parça satın alma niyetleri üzerinde olumsuz bir etkiye yol açtığı tespit edilirken yan sanayi ürün ile orijinal ürün arasındaki fiyat farkının düşük seviyelerde olmasının yan sanayi ürün satın alma niyeti üzerinde negatif bir etkiye, sahip olduğu, bu farkın yükselmesi sonucunda ise tüketicilerin yan sanayi ürün tercih etme eğilimlerinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of industrial activities contributed to the production of automotive spare parts, as in every field. In this regard, the rate of preference for supplier industry products, which are produced as an alternative to original spare parts, has increased recently. In this study, the effects of quality perception, risk perception, consumer trust and price perception factors on consumers' intentions to purchase supplier industry and original spare parts were investigated. In addition, the effect of price on the consumers' intention to purchase original spare parts and supplier industry spare parts has been tested according to three alternative price difference ratios. As a result of the study, it was confirmed that risk and price perceptions were effective on consumers' intention to purchase original spare parts, and only price perception was effective on their intentions to purchase supplier industry spare parts. In addition to this, it has been found that having a lower priced supplier industry product as an alternative to the original product has a negative effect on consumers' intention to purchase original spare parts. The low level of price difference between the supplier industry product and the original product has a negative effect on the intention to purchase supplier industry products. In addition, as a result of the increase in this difference, it was determined that the tendency of consumers to prefer supplier industry products increased.