İkinci el otomobil piyasasında talebi etkileyen etmenler ve fiyatlandırma politikası: Türkiye-Almanya örneği
Factors affecting demand and pricing policy in the used car market: The case of Turkey-Germany
- Tez No: 807286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KOÇ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarih boyunca ulaşım ihtiyacının karşılanması için çok çeşitli ulaşım araçları tasarlanmış ve üretilmiştir. Otomobillerin üretilmeye başlanmasıyla insanlığın ulaşım ihtiyacı bireyselleşme eğilimi göstermiş, günümüzde otomobil ulaşım aracından çok daha fazlasını ifade eden kişisel ekonomik bir değere dönüşmüştür. İki dünya savaşından sonra savaşların getirdiği teknolojik yenilikle otomobil üreticilerinin sayılarının artması rekabeti geliştirmiş, rekabetin artmasıyla da otomobiller tüketicilerin talepleri ekseninde üretilmeye başlanmıştır. Bu değişim farklı nitelikli otomobillerin çeşitli fiyatlarla fiyatlandırılmasına yol açmıştır. İkinci el otomobillerin alım satım işlemleri çok büyük bir pazar oluşturmakta, bununla birlikte ekonomiye katkısı çok yüksek boyutlarda olmaktadır. Ülkenin finansal koşullarına ve sıfır araçların fiyatlarına bağlı olarak gelişen ikinci el pazarında ürün çeşitliliği çok fazladır. Bu da insanların satın alma gücüne bağlı olarak beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere pek çok alternatif arasından seçim yapmak durumunda kalmaları anlamına gelmektedir. İkinci el araçların fiyatları ise, kullanıma bağlı olarak yıpranma payları ve hasar durumları, sıfır satış oranları, ülkenin ekonomik durumu, yedek parça tedarik edilme imkanları, marka bilinirliği gibi pek çok etmen tarafından değişiklik göstermektedir. Sıfır ve ikinci el otomobillerden müteşekkil otomotiv piyasası bir ekonomide ciddi bir yer tutmaktadır. Yeni otomobillerin piyasaya sunulması ve ürün çeşitliliği oluşturması, ikinci el piyasasını da geliştirmektedir. Çok sayıda alıcının ve satıcının bir araya geldiği ikinci el otomobil piyasasında denge fiyatının oluşması analiz edilmeye uygun bir araştırma konusudur. Konuya ilişkin yerli ve yabancı literatürde çok sayıda çalışma görülmektedir. İkinci el otomobil pazarında talebi ve fiyatı etkileyen birçok etken bulunduğundan, bu çalışmada ikinci el otomobil talep ve fiyatını etkileyen etmenler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, a wide variety of transportation vehicles have been designed and produced to meet the transportation needs. With the beginning of the production of automobiles, the transportation need of humanity has tended to individualize, and today the automobile has turned into a personal economic value that expresses much more than a means of transportation. After the two world wars, the increase in the number of automobile manufacturers with the technological innovation brought by the wars improved the competition, and with the increase in competition, automobiles started to be produced in line with the demands of the consumers. This change has led to the pricing of different quality cars at various prices. The buying and selling transactions of second-hand cars constitute a very large market, however, their contribution to the economy is very high. The product variety is very high in the second hand market, which develops depending on the financial conditions of the country and the prices of new vehicles. This means that people have to choose among many alternatives to meet their expectations and needs, depending on their purchasing power. The prices of second-hand vehicles, on the other hand, vary by many factors such as wear and damage conditions, zero sales rates, economic situation of the country, spare parts supply opportunities, brand awareness, depending on usage. The automotive market, consisting of new and second-hand cars, occupies a serious place in an economy. The introduction of new cars and the creation of a variety of products also develops the second-hand market. The formation of the equilibrium price in the used car market, where many buyers and sellers come together, is a research subject suitable for analysis. There are many studies in the domestic and foreign literature on the subject. Since there are many factors affecting demand and price in the second-hand car market, the factors affecting the demand and price of second-hand cars will be discussed in this study.