Yöneticilerin duygusal zekâ düzeylerinin demografik farklılıklara göre incelenmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Examination of emotional intelligence level of managers according to demographic differences - İBB example
- Tez No: 649769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BÜTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Duygularımızı kontrol edebilmek ve yönetebilmek yaşamımız her alanında olduğu gibi iş yaşamında da başarımız açısından oldukça önemli bir yetkinliktir. Duygusal zekâmızı yansıtan bu yetkinlikler özellikle de yöneticiler açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu önemden hareketle tasarlanan bu araştırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesinde çalışan yöneticilerin duygusal zekâ düzeylerinin demografik özellikleri açısından incelemek amaçlanmıştır. Araştırmayı gerçekleştirmek için anket form hazırlanmış ve veri toplamak amacı ile 102 yöneticiye anket form uygulanmıştır. Anket formda ulusal ve uluslararası düzeyde güvenirliliği ve geçerliliği test edilmiş, Chan (2004) tarafından geliştirilen ve duygusal değerlendirme, duyguların yönetimi, empatik değerlendirme ve duyguların pozitif kullanımı olarak nitelendirilmiş dört alt boyuttan oluşan“Duygusal Zekâ Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programında frekans, t-testi ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Analiz bulgularına göre katılımcı yöneticilerinin duygusal zekâ düzeyinin yüksek olduğu ve katılımcıların duygusal zeka düzeyi ile cinsiyet ve yaşları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Yine katılımcıların çalışma süreleri ile duygusal zeka alt boyutlarından duygusal değerlendirme arasında, katılımcıların cinsiyeti, eğitimi düzeyi ve yaşı ile empatik değerlendirme alt boyutu arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Controlling and managing our emotions is a very important competency in the success of our Professional life as in all other areas of our life. The competencies that are reflecting our emotional intelligence has a big importance for the people in management. In the research, which designed from this point of view, the main target is to study the demographic intelligence levels of managing persons in the Metropolitan Municipality of Istanbul. To conduct the research, a survey form was prepared and to collect data, the survey was applied to 102 managing persons. In this survey“Emotional Intelligence Scale”which was developed by Chan (2004) was used. Its credibility and validity were tested in national and international platforms that contains four levels as emotional evaluation, management of emotions, emphatic evaluation and positive usage of emotions. The data which gathered from the participants of the surveys have been analyzed by SPSS 16.0 program, Frequency, T-test and ANOVA analysis were applied to the gathered data. According to the analysis results, it was found out that the emotional intelligence levels of the managing persons were high, and it was also found out that there were significant differences in emotional intelligence levels of the participants from gender and age in the point of view. It was also found out, that there were significant differences in emotional intelligence sub level emotional evaluation of the participants from the point of view of Professional work periods and significant differences in emphatic evaluation sub level of the participants from the point of view of gender, level of education and age.