Cari açık düzeyinin enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisindeki rolü: BRICS ülkeleri ve Türkiye örneği
The role of current account deficit in relationship between energy consumption and economic growth: Turkey and BRICS countries
- Tez No: 653549
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve BRICS ülkelerinin 1995-2017 dönemi itibariyle enerji tüketimi ve ekonomik büyüme ilişkisinde sürdürülebilir cari açık düzeyinin rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmada Yumuşak Geçişli Panel Regresyon (YGPR) modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular Türkiye ve BRICS ülkelerinde cari açık eşik düzeyinin % 5.6 olduğunu göstermektedir. Cari açık düzeyinin eşik seviyesinin altında gerçekleşmesi durumunda enerji tüketimindeki artışın ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilediği, eşik seviyesinin üzerinde gerçekleşen cari açık düzeyinin ise olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu durumda, geniş ölçüde üretimi ithalata bağlı ve ithalatta büyük payı enerji olan Türkiye ve BRICS ülkelerinde sürdürülebilir olumlu yönde büyümenin gerçekleşmesi için cari açık seviyelerini ülkeler bu düzeyde ya da bu düzeyin altında gerçekleştirmeye dikkat etmelidirler. Ayrıca, yerli kaynaklara ve yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına yönelen enerji politikaları izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of the sustainable current account deficit in the relationship between energy consumption and economic growth was examined in Turkey and BRICS countries in 1995-2017 period. In this direction , Smooth Transition Regression model is used. The results indicate that threshold level of Current Account Deficit is %5.6 in Turkey and BRICS countries. If the current account deficit is below the threshold level, the increase in energy consumption effects economic growth positively ,on the other hand ,above the threshold level exist of current deficit effect economic growth negatively. In this situation, policy makers should be careful about the fact that current deficit must be actualised in this level or below of it in order to carry out the sustainable positive growth in Turkey and BRICS countries whose production is dependent on importation and biggest share of importation is energy. In addition, energy policies should be followed as which is redirecting to renewable alternative energy sources and giving priority to domestic resources.